Monika in Pilsen: Nejvíc cool místa v Plzni, aneb ze života jedné bloggerky

Emily jela do Paříže. Markeťačka Monika sbalila kufry v hlavním městě a odjela za prací snů do Plzně. Kde ráda tráví čas a jaká super místa tahle holka, co miluje kafe a zmrzlinu, v Plzni objevila?Kafe, churros, slaný karamel

V Plzni existuje spoustu cool míst, kam se dá zajít nejen na skvělou kávu, ale i na dokonalou snídani nebo drink. Pracuju v centru města, jen pár kroků od Smetanových sadů, které jsou zelenou gastrooázou. Kdykoliv je příležitost, vyrazím s kamarádkama nebo přítelem a uděláme si hezký den. Vysedávat v zeleni, pomrkávat na Velké divadlo nebo Velkou synagogu v pozadí, klábosit a jen tak si pohovět, to je super. Když spěchám, zaskočím ráda k Mittymu, pro pečivo s sebou, kávu, limonádu nebo churros. Nevím, jestli ho v Plzni mají ještě někde jinde, ale tyhle churros mi opravdu chutnají!

Ve Walterovi mají snad ta nejlepší vejce Benedikt, co jsem kdy měla. Ujíždím si i na jejich obložených chlebech a mým favoritem je avotoast. Když mě honí mlsná, uteču jí právě k Walterovi na koblížky se slaným karamelem nebo věnečky. Moje oblíbené flat white mají skvělé i ve Frenchie, kam chodím na snídaně i na francouzské dortíky a makronky. Tam mě to taky hodně baví.

Fotogenická místa

Snídáním a vysedáváním po svých oblíbených kavárnách trávím docela dost času, a tak často vidím slečny nechat se fotit na terase u Velkého divadla nebo u budovy Nového divadla. Je to tam fakt fotogenické. Nové divadlo má speciální předsazenou oponu z betonu s otvory, které připomínají ementál a přitahují pozornost. Hodně se lidi fotí i u betonového oblázku, sochy mezi budovami Nového divadla, která je inspirovaná slavnou fazolkou v Chicagu. Taky jsem neodolala!

Monika in Pilsen: Nejvíc cool místa v Plzni, aneb ze života jedné bloggerky

Kokosovou, okurkovou nebo pivní?

A odolat neumím ani zmrzlině. Té bych mohla zvlášť v létě sníst několik kilo denně. A v Kolombíně to jde taaaak snadno. Příchutí nemají sto padesát, ale tak akorát, abych si pokaždé vybrala a stejně nevěděla, jestli chtít kopečků pět, nebo třeba jen tři. Vždycky když přijdu, mají příchuť, kterou jsem ještě neměla a mít ji musím. Kokosovou, makovou, okurkovou, oreo, kiwi s bazalkou nebo pivní…občas si dám i osvědčenou klasiku nebo jejich originální nanuky a vždycky si říkám, jak jsem si zase dobře vybrala!

Romantické dvorky

Kousek od téhle sladké zmrzlinárny jsem objevila boží místo. Je to romantické klidné místečko s adresou náměstí Republiky 2, které od rušného náměstí dělí jen pár kroků a jedna vrata. Za nimi se ocitnete na krásném historickém dvorku s květinářstvím a galerií. Tady bych se mohla procházet pořád. A takových zajímavých, utajených dvorků je v Plzni plno. I těch známých, kde ale přeci jen neproudí davy a ta místa mají úžasnou atmosféru. Hodně ráda mám taky dvoreček U Gorana, který leží přesně naproti přes náměstí. Tam můžete zajít na kafe a vyhlášené quiche od La Tartalette.

Nebo se zastavte na dalším úžasném dvorku v kavárně Chromá liška, která oslavila první narozeniny. Leží u Malé ulice, která mi hodně připomíná malostranské uličky v Praze. Malá ulice, to je další místo, kam bych mohla chodit pořád. Jsem nadšená, že v Plzni otevřela pobočku Prosekárna, kam vždycky ráda zavítám na bublinky nebo na něco dobrého k zobání. Baví mě jejich vymazlený designový interiér a moc se těším, až otevřou zahrádku na dalším tak trochu utajeném dvorečku, kam jsem zavítala úplnou náhodou díky akci Plzeňský dvorky.

V Malé ulici si ujíždím i na mexické kuchyni v La Chica. Tahle krásná stylová restaurace otevřela zahrádku s plno světýlky, která večer dotváří dokonalou atmosféru. S margaritou v ruce si tu přijdu jako na letní dovolené. Další takové vyletněné místo najdete na střeše hotelu Cental přímo na náměstí Republiky. Ze střešní kavárny Terazza máte náměstí a hlavně katedrálu sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku jako na dlani, můžete sledovat ruch na náměstí a rozhlížet se do kraje s koktejlem v ruce.

Plzeňské architektonické poklady

Ale abyste si nemysleli, že chodím jen po kavárnách a usrkávám lattéčko, byť je to moje oblíbená kratochvíle. V Plzni jsem se zamilovala také do Loosových interiérů, které mi naprosto učarovaly. Pořád mi přijde neuvěřitelné, že právě v Plzni se nachází tolik krásných realizací od světoznámého architekta, světoobčana Adolfa Loose. Pocházel z Brna, kde z jeho díla bohužel mnoho nenajdete. V Praze postavil dokonalou Müllerovu vilu a vilu Winternitz. Nejvíce jeho realizací na našem území ale najdete v Plzni. Více se jich dochovalo už jen ve Vídni, což je fakt neuvěřitelné. Od podzimu navíc bude znovuotevřená Semlerova rezidence, kde vznikne i centrum architektury a kavárna. Haha, jsme zase u toho kafe! A když už, tak vám doporučím ještě dvě místa, kde taky ráda posedím. Hodně stylová je kavárna Regner, která připomíná kouzelný retro pokojíček vybavený převážně v prvorepublikovém stylu. Má sympatický balkon, z něhož je pěkný výhled na kostel Nanebevzetí Panny Marie a františkánský klášter. A právě výhledy, to je taky moje!

Odkud se ráda dívám na Plzeň?

Víte odkud je krásný výhled na Plzeň? Jasně, z Terazzy a taky z kostelní věže katedrály sv. Bartoloměje, to je bez debat. Z Bartoloměje jsou při dobrém počasí vidět dokonce vrcholky Alp. Moc mě ale baví i vyhlídka v DinoParku, kam jsem zavítala při návštěvě plzeňské zoologické zahrady. Ta je spojená s botanickou, což rozhodně nebývá zvykem a je sympatické, že sousedí i s DinoParkem, takže zmáknete hned tři mouchy jednou ranou! Celý komplex plzeňské zoo se nachází v Lochotínském parku hned vedle plzeňského amfiteátru, kde se konají koncerty, festivaly a různá divadelní představení. A abych nezapomněla, v zoo nedávno postavili japonský pavilon Zlaté rybky v podobě barevného, žluto-červeného altánku, který vypadá skvěle a je vidět už z dálky při příchodu do Lochotínského parku. Tohle je další místo, kam vyrážejí bloggerky nejen z Plzně, aby se tu zvěčnily na Instagram, a já taky neodolala.

A ještě jeden tip bych měla! Kdybyste náhodou nevěděli, kam vyrazit na něco dobrého, sáhněte po kreslené mapce Kam v Plzni na sladké i slané, kterou seženete v Turistických informačních centrech. Některá skvělá místa jsem díky ní objevila i já a doporučuju je dál.

Prohlédněte si fotogalerii