LOW COST Plzeň: I za málo peněz…

…v Plzni zažijete hodně muziky. A kultury! Chcete vyrazit do západočeské metropole a jednu kapsu máte prázdnou a druhou tak trochu vysypanou? Nezoufejte. I s málem peněz v Plzni zažijete hodně muziky, ale také hodně výstav a dalších kulturních zážitků. Kde se zastavit?První zastávka

Pokud nejste místní a v Plzni se příliš nevyznáte, jako první stanici doporučujeme Turistické informační centrum na náměstí Republiky vedle radnice, kde zdarma dostanete plánek města, programy na různorodé akce i hodně cenných rad. Pak už se můžete směle vydat do víru velkoměsta za tou slibovanou kulturou.

Muzea a galerie

Příležitostí podívat se do muzeí, aniž byste platili vstup, máte během roku hned několik. Pokud jste ale nestihli například Muzejní noc, nesmutněte. I v Plzni po vzoru dalších světových metropolí můžete každou první neděli v měsíci vstoupit do některých muzeí zdarma. Vyrazit „bez vstupenky“ je možné třeba do Západočeské galerie, nejvýznamnější galerijní instituce Plzeňského kraje, která vystavuje ve výstavních síních Masné krámy a „13“. Pokud by vám první neděle v měsíci utekla, věřte, že vstupné je tu i tak opravdu za hubičku.

Zdarma se podíváte i do Galerie Ladislava Sutnara, která vznikla v květnu 2011 transformací dosavadní Univerzitní galerie. Galerie v Riegrově ulici 11 pojmenovaná po skvělém plzeňském designérovi, který se proslavil až za oceánem, hostí výstavy domácích i hostujících pedagogů a studentů, zároveň v rámci přeshraniční spolupráce představuje tvorbu spřízněných zahraničních umělců, designérů a institucí. Zdejší výstavy jsou svěží, a tak vřele doporučuje bez ostychu vkročit dovnitř!

O pár kroků dál, v prostoru před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, je trvale umístěna panelová výstava, která se téměř vždy zaměřuje na nějaký fenomén spojený s Plzní a regionem. Příjemnou procházkou sadovým okruhem tak načerpáte informace nebo inspiraci, a to zcela zdarma a na čerstvém vzduchu.

DEPO2015

Spoustu umění „bez vstupenky“ uvidíte také v industriálním prostoru DEPO2015. Vyrazit můžete na obhlídku venkovní výstavy Autopark, Suškovu rozhlednu na nádvoří depa, která je součástí depa dlouhodobě, nebo do prostoru před tzv. Klempírnu, který vždy zdobí nějaký ten art. Zdarma je k dispozici také menší výstava přímo v hlavní budově depa, kde se dozvíte něco historii tohoto bývalého depa dopravních podniků, kde dříve parkovaly autobusy. Malá umělecká výstava nechybí ani v místní kavárně DEPOCAFÉ.

Divadlo

V Plzni je řada divadel, která nabízí vstupenky na svá představení opravdu za pár korun. Divadlo J. K. Tyla na scénách Velkého a Nového divadla nabízí 30 minut před začátkem představení nevyprodané lístky za polovinu ceny. A pokud byste vyrazili a lístky by byly beznadějně vyprodané, nepropadejte beznaději. Kousek od Velkého divadla najdete otevřenou studiovou scénu v Divadle DIALOG, kde vás pobaví za příjemné vstupné.

Kino

Za dobrou cenu v Plzni můžete i do nádherného kinosálu v Kině Beseda. Bez předražené coly a popcornu, a zato s lepší filmovou nabídkou a v dobré kvalitě! Můžete vybírat i z evropských filmů a dokumentů, které v multiplexech nenajdete, a zakoupení lístku za něco málo přes stokorunu vám v peněžence průvan neudělá.

Hudba

V Plzni se po celý rok koná spoustu koncertů zdarma, ať už je to Živá ulice, Léto v Prazdroji, Pilsner Fest nebo pravidelné trhy na náměstí. Rozhodně doporučujeme zajít také do „Hifáče“, což je sázka na jistotu. Tenhle hudební klub zaměřený hlavně na Folk & Bluegrass najdete přímo na náměstí Republiky a dočtete se, že je to také největší skautský podnik v západních Čechách a zároveň Klub elektroniků. S těmi elektroniky si jistí nejsme, ale rozhodně vás tam energií přímo „nabijí“.

K místnímu plzeňskému koloritu patří i pouliční umělci, kteří hrají za úsměv a pár drobných do klobouku. S největší pravděpodobností je najdete U Branky, tedy v prostoru, kde se často koná i mnoho profesionálních hudebních produkcí zdarma, stejně jako v Proluce v Křižíkových sadech.

Legendární kluby

Máme pro vás i pár tipů na kluby, kde za málo peněz zažijete hodně zábavy. Jeden z nejvyhlášenějších je studentský Bar Pivoňka, který najdeme nedaleko právnické fakulty v Sadech pětatřicátníků. Další z barů, který je sympatické všem společenským lidem, co si nepotrpí na luxus a vymydlené stoly, ale jdou hlavně po zážitcích, je vysokoškolský klub Ucho přímo na Boleveckých kolejích. Doporučit můžeme i univerzitní družstevní kavárnu Družba, kde se druží akademici, studenti i veřejnost. Družba pořádá zajímavé kulturní akce a podporuje sociálně a ekologicky odpovědné podnikání.

Prohlédněte si fotogalerii