Zámek Nebílovy

Většina barokních památek v Plzeňském kraji jsou kláštery či další církevní stavby. Přesto v Nebílovech nedaleko Plzně najdeme v Čechách poměrně ojedinělý barokní zámeček. Za návštěvu rozhodně stojí i proto, že to nejcennější z něj se podařilo zachránit téměř z popela.

www.zamek-nebilovy.cz

Otevírací doba

Květen – září
úterý – neděle

Duben a  říjen
sobota a neděle

Konkrétní otevírací doba

Vstupné

Prohlídka zámku
Dospělí 160 Kč
Studenti a senioři 130 Kč
Děti od 6 let 50 Kč
Děti do 6 let zdarma

Kompletní přehled vstupného

MHD zastávka

Mimo dosah MHD, Nebílovy se nachází cca 16 km od Plzně.

Zámek Nebílovy
332 04 Nezvěstice

zobrazit na mapě

Prohlídka zámku

Barokní stavbu zámku tvořeného dvěma protilehlými zámeckými budovami dokončil stavitel Jakub Auguston v roce 1706. Nebílovskému zámku se často přezdívá květinový, jeho interiéry zdobí romantická květinová výmalba z konce 19. století od Antonína Tuvory. Motiv květiny je také nejčastějším motivem v dobovém mobiliáři, který je v rámci prohlídkové trasy k vidění. Na prohlídce se seznámíte nejen s původní historií zámku a jeho původními majiteli, ale také se složitým procesem jeho obnovy. Návštěva symbolicky vrcholí prohlídkou nově zrestaurovaného tanečního sálu s jedinečnou květinovou výmalbou. Při troše představivosti se ocitnete uprostřed tropické džungle s řadou vysokých stromů, exotických ptáků a motýlů.

Úpadek a obnova

Kdysi přepychový zámeček zasáhl v druhé polovině 19. století úpadek. Odvezen byl veškerý cenný mobiliář a zámek od té doby sloužil k hospodářským účelům. Za komunismu zde byly sklady JZD i byty. Obnova obou zámeckých budov byla zahájena až koncem 60. let. Přední zámeckou budovu se veřejnosti podařilo otevřít až koncem 90. let.


Prohlédněte si fotogalerii