Vodní hrad Švihov

Nedaleko Klatov v údolí řeky Úhlavy, přibližně 30 km jižně od Plzně, leží městečko Švihov. Nejdůležitější z místních památek je švihovský hrad, jehož nádvoří můžete znát z pohádky Tři oříšky pro Popelku. V turistické nabídce hradu je několik prohlídkových tras. Během sezony se můžete zúčastnit některé ze speciálních prohlídek či akcí.

www.hrad-svihov.cz

Otevírací doba

Návštěvní doba je stanovena pro každý prohlídkový okruh.

Aktuální informace o otevírací době naleznete na webových stránkách hradu Švihov.

Vstupné

Dospělí 220 Kč
Studenti, senioři 180 Kč
Děti od 6 let 70 Kč
Děti do 6 let zdarma

Kompletní přehled vstupného

MHD zastávka

Mimo dosah MHD, Švihov se nachází cca 30 km od Plzně.

Státní hrad Švihov
Žižkova 1
340 12 Švihov

zobrazit na mapě

Historie švihovského hradu sahá do 15. století, kdy ho nechal zbudovat královský sudí Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších mužů z rodu Rýzmberků. Hrad byl od počátku komponován jako umělý ostrov, byl chráněn čtyřmi baštami, dvěma pásy hradeb a dvěma vodními příkopy. Oba příkopy byly napájeny vodou z řeky Úhlavy.

Záchrana hradu

Po třicetileté válce hrozilo hradu zbourání, kterému se však podařilo zabránit a alespoň částečně hrad zachránit. Dál byl využíván k hospodářským účelům, a to až do 20. století, kdy byl dokonce označován jako zřícenina. Ve třicátých letech se však Eugen Černín zasadil o záchranu této gotické památky a provedl na hradě nutné opravy.

Na prohlídku hradu i za Popelkou

Na komentovaných prohlídkách švihovského hradu se seznámíte s jeho historií, prohlédnete si komnaty, hradní kuchyni i zachovalou věž. Vydat se také můžete za tajemstvím Popelčina střevíčku – na prohlídku expozice, která se věnuje natáčení této legendární pohádky.

 


Prohlédněte si fotogalerii