Vodní hrad Švihov

Nedaleko Klatov v údolí řeky Úhlavy, přibližně 30 km jižně od Plzně, leží městečko Švihov. Nejdůležitější z místních památek je švihovský hrad, jehož nádvoří můžete znát z pohádky Tři oříšky pro Popelku. V turistické nabídce hradu je několik prohlídkových tras. Během sezony se můžete zúčastnit některé ze speciálních prohlídek či akcí.

www.hradsvihov.cz

Otevírací doba

Návštěvní doba je stanovena pro každý prohlídkový okruh.

Aktuální informace o otevírací době naleznete na webových stránkách hradu Švihov.

Vstupné

Dospělí 150 Kč
Studenti, senioři 120 Kč
Děti od 6 let 80 Kč
Děti do 6 let zdarma

Kompletní přehled vstupného

MHD zastávka

Mimo dosah MHD, Švihov se nachází cca 30 km od Plzně.

Státní hrad Švihov
Žižkova 1
340 12 Švihov

zobrazit na mapě

Historie švihovského hradu sahá do 15. století, kdy ho nechal zbudovat královský sudí Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších mužů z rodu Rýzmberků. Hrad byl od počátku komponován jako umělý ostrov, byl chráněn čtyřmi baštami, dvěma pásy hradeb a dvěma vodními příkopy. Oba příkopy byly napájeny vodou z řeky Úhlavy.

Záchrana hradu

Po třicetileté válce hrozilo hradu zbourání, kterému se však podařilo zabránit a alespoň částečně hrad zachránit. Dál byl využíván k hospodářským účelům, a to až do 20. století, kdy byl dokonce označován jako zřícenina. Ve třicátých letech se však Eugen Černín zasadil o záchranu této gotické památky a provedl na hradě nutné opravy.

Na prohlídku hradu i za Popelkou

Na komentovaných prohlídkách švihovského hradu se seznámíte s jeho historií, prohlédnete si komnaty, hradní kuchyni i zachovalou věž. Vydat se také můžete za tajemstvím Popelčina střevíčku – na prohlídku expozice, která se věnuje natáčení této legendární pohádky.

 


Prohlédněte si fotogalerii