Kde si v Plzni užijete tu pravou vánoční atmosféru?

Historické centrum Plzně se po roce opět proměnilo v město plné světel a originálních vánočních ozdob, vyzařující slavnostní sváteční atmosféru. Sníh na zemi připomínající moučkový cukr, zvony kostela odbíjející půlnoc a na vánočním stromě se třpytící vánoční koule. Přinášíme vám přehled míst,  kde si nejlépe vychutnáte a zpříjemníte vánoční čas, ať už sami nebo se svými nejbližšími.Na náměstí Republiky

Adventní trhy své brány sice veřejnosti otevřely, ale kvůli omezením souvisejícím s pandemií byly po pár dnech opět uzavřeny. První adventní neděli se rozsvítila krásně ozdobená jedle obrovská, která na dočasnou dobu převzala žezlo po katedrále, a stala se tak hlavní dominantou plzeňského náměstí. Při toulkách městem byste určitě neměli zapomenout se zastavit před andělíčkem na mříži katedrály svatého Bartoloměje a povědět mu všechna svá přání. Doporučujeme vyzkoušet i jízdu na dětském kolotoči nebo na letošní novince, vyhlídkovém kole, kde se vám naskytne nádherný výhled na historické centrum města. Navštívit obě atrakce můžete denně od 10 do 20 hodin.

Dopis Ježíškovi

Ani letos nebudou vaše ratolesti ochuzeny o vánoční poštu, která se samozřejmě jako každý rok postará o to, aby všechny vaše dopisy se seznamem přání včas dorazily do rukou Ježíškovi. Služby vánočního pošťáka můžete využít od soboty 11. prosince až do středy 22. prosince v mázhauzu plzeňské radnice. Zastihnete ho tam každý den včetně víkendů od 10 do 16 hodin. Krom toho bude na místě možnost zakoupení vánočních pohlednic, přáníček a papírových betlémů různých velikostí.

Jízda vánoční tramvají

O první adventní neděli do ulic opět vyrazila speciálně vyzdobená tramvaj, která se v posledních letech pravidelně řadí mezi nejoblíbenější vánoční tramvaje v Evropě. Na vnějších polepech jsou zachyceny především vánoční tradice, jako je pečení cukroví, zpívání koled, vánoční kapr či posílání dopisů Ježíškovi. Projet se v ní můžete pravidelně v pracovní dny na lince 4 a o víkendech pak na lince 2. Podívejte se na jízdní řád, ať vám tramvaj neujede!

U betlémů nejen v katedrále

V Plzni je každoročně k vidění několik vystavených betlémů. Ten největší, vyřezávaný betlém tvořený celkem ze 72 postav zaujímá prostor nejblíže k vánočnímu stromku na náměstí Republiky. Třeba v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici nebo v kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí na vás čekají kouzelné betlémy, stejně jako v dalších plzeňských kostelích nebo katedrále sv. Bartoloměje. Do katedrály můžete v adventním čase zajít také na komentovanou prohlídku zrekonstruovaného interiéru nebo podkroví, kde najdete novou expozici o historii a stavbě tohoto gotického skvostu.

Vánoční strom na hladině Borské přehrady

Letošní předvánoční čas v Plzni zdá se nám poněkud netradiční! Není zpestřený jen velkou novinkou v podobě vyhlídkového kola na náměstí Republiky, ale i dalším překvapením, inspirovaným u našich rakouských sousedů. Je jím čtyřmetrový vánoční strom, plovoucí na hladině Borské přehrady na okraji Plzně. Tahle obří sváteční instalace, ozdobená několika metry světelného řetězu, girlandou a LED světelnou hvězdou, je umístěná na staré molo, které bylo symbolicky přeskládáno do tvaru kříže. Prohlédnout si stromek můžete až do příchodu Tří králů, a to jak z areálu Škodalandu, tak i z hráze nebo ze stezky vedoucí kolem přehrady.

Vánoční smrček na ostrůvku Velkého Boleveckého rybníku

O další zpestření v Plzni se postarali jachtaři, kteří v rámci obnovení vlastní vánoční tradice umístili na ostrůvek uprostřed Boleveckého rybníku čtyřmetrový strom zdobený přírodninami a barevnými světýlky.