Kam v Plzni vyrazit, když počasí nepřeje

Když není ideální počasí na venkovní akce, je pravý čas na návštěvu památek, muzeí, galerií nebo zajímavých architektonických skvostů, kterých v Plzni objevíte nespočet. Podívejte se do našeho deštivého průvodce, díky kterému si Plzeň užijete, i kdyby trakaře padaly.Loosovy interiéry

V Plzni se dochovalo několik unikátních bytových interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose a od roku 2015 je možné některé z nich také pravidelně navštěvovat. Vydejte se na prohlídku Bytů Voglových a Krausových či Brummelova domu, kde můžete obdivovat nadčasovou architekturu a dokonale funkční design i poutavé příběhy původních majitelů těchto realizací.

Techmania Science Center a 3D Planetárium

Návštěva science centra Techmania v bývalých továrních halách plzeňské Škodovky zaručuje celodenní program pro malé i velké návštěvníky. Vyzkoušet tu můžete desítky interaktivních exponátů a pokusů. Za návštěvu stojí i unikátní 3D planetárium, které má jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě. Během promítání můžeme navštívit až 140 000 hvězd, zhlédnout věrný model naší Galaxie, stejně jako desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru.

  • Náš tip: Věděli jste, že právě v plzeňské Techmanii je vystavena Entropa známého českého sochaře Davida Černého?

Plzeňský Prazdroj

Pokud jste na prohlídce pivovaru Plzeňský Prazdroj ještě nebyli, určitě jeho návštěvu doporučujeme, a to i těm, kteří pivovar navštívili před několika lety a nezažili prohlídku v novém. Seznámíte se s příběhem piva, které se proslavilo po celém světě, a prohlédnete si zákoutí, kde se tento příběh před 178 lety začal psát. Pivovarské sklepy jsou jedním z mála míst na světě, kde můžete ochutnat nefiltrovaný a nepasterovaný Prazdroj. Zajímavá je také novější prohlídka pivovaru Gambrinus, kde se můžete přihlásit do školy čepování piva.

Prohlídky katedrály sv. Bartoloměje

Katedrála sv. Bartoloměje se po 100 letech dočkala rozsáhlé rekonstrukce interiéru a v červnu letošního roku byla opět otevřena pro veřejnost. Pod střechou tohoto gotického klenotu můžete absolvovat některou z komentovaných prohlídek. Prohlédnete si opravený interiér i novou expozici o historii a stavbě katedrály, která je umístěna v podkroví, kam se doposud návštěvníci podívat nemohli. Prohlídky se během letní sezony konají téměř každý den včetně víkendů.

Stará synagoga

Určitě už jste slyšeli o Velké synagoze v Plzni, která je třetí největší v Evropě a pátou největší na světě. V současné době je v rekonstrukci, pozveme vás tedy do Staré synagogy, která je tak trochu ukrytá ve vnitrobloku mezi Smetanovými sady a Americkou ulicí. Prohlédnout si tu můžete opravdu nádherný, precizně zrestaurovaný interiér i expozici věnovanou židovským tradicím a zvykům, nebo zajít přímo na nějakou z kulturních akcí. Ať už se vypravíte na koncert nebo přednášku, naplánujte si návštěvu do konce října, pak se synagoga uzavírá.

Pivovarské muzeum a plzeňské historické podzemí

V původním právovárečném domě, nedaleko centrálního náměstí Republiky, se můžete vydat hned na dvě prohlídkové trasy. První vás v hloubce 9 až 12 metrů provede středověkým labyrintem chodeb plzeňského historického podzemí, který byl pod Plzní budován od 14. století. Na druhé trase vedoucí Pivovarským muzeem se seznámíte s příběhem výroby piva od počátku věků až po současnost v původním právovárečném domě z 15. století.

Únikové hry

Láká vás dobrodružství a týmové hry, u nichž se zapotíte za každého počasí? ESC ROOM má v nabídce čtyři indorové únikové hry – Medex, Cela, Pracovna a Fotoateliér. Na hře Sherlocked se vžijete do kůže Sherlocka Holmese, s ONE-TWO ESCAPE PLZEŇ si můžete zahrát na paleontologa nebo si vyzkoušet útěk z ponorky. Spoustu adrenalinu slibuje i úniková hra Chernobyl. v DEPO2015 zas můžete uniknout ježibabě z perníkové chaloupky na únikové hře Zdrhni bábě!, která je součástí interaktivní výstavy Tajuplný les.

Muzeum loutek

Plzeň je jednou z kolébek tradice českého loutkářství a zároveň městem, odkud pochází Spejbl s Hurvínkem. Nechte se pozvat do Muzea loutek, kde se seznámíte s historií českého loutkářství a prohlédnete si celou řadu maňásků, marionetek a dalších loutek, které si můžete vodit, anebo si zahrát vlastní divadlo.

  • Náš tip: V Muzeu loutek mají speciální muzejní dvorek, kde se dozvíte zajímavosti ze 17. století, kdy zde fungovaly barokní lázně.

Patton Memorial Pilsen

Nová expozice muzea Pattton Memorial Pilsen mapuje cestu spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až do Plzně. Otevřena byla v červnu u příležitosti 75. výročí vylodění v Normandii a letos zaujala i ministra zahraničních věcí USA Mika Pompea. Prohlédnout si zde můžete celou řadu artefaktů přímo z bojišť, osobní předměty vojáků i dary od amerických veteránů a jejich rodin.

Bazén Slovany

Při nepřízni počasí je možné věnovat se také indoorovému sportovnímu vyžití, že? Doporučujeme navštívit bazén na Slovanech, druhé největší zařízení svého druhu na západě Čech, které se dočkalo dlouho očekávané rekonstrukce. Bazén postavený v roce 1984 kromě moderního zázemí nově nabídne také dětské brouzdaliště nebo komfortní sauny, brzy také dětskou hernu a v plánu je i saunový svět.

Západočeské muzeum

Překrásná budova Západočeského muzea už z venku slibuje nevšední zážitek. Vybrat si můžete hned ze čtyř stálých expozic. Projdete si nejstarší historickou zbrojnici v Česku, expozice archeologie a historie anebo prozkoumáte jednu z nevýznamnějších sbírek užitého umění u nás? Záleží na vás.

  • Náš tip: Rozhodně doporučujeme navštívit expozici užitého umění a lidových řemesel v původních vitrinách v nově zrekonstruovaném třetím patře, které se otevřelo v roce 2017 po dlouhých 33 letech. Ve zvláštní samostatné části tu najdete práce také od plzeňského rodáka a světově uznávaného designéra Ladislava Sutnara.

Západočeská galerie

Sbírkový fond Západočeské galerie, který obsahuje mimo jiné mimořádně kvalitní soubory umění 19. století, je vystavován ve dvou výstavních síních. První z nich, výstavní síň Masné krámy, se nachází v budově původní středověké masné tržnice a druhá výstavní síň „13“ se nachází v nedalekém goticko-renesančním domě. Do obou budov můžete v průběhu roku zajít na různé tematické výstavy.