Kam v Plzni v květnu na komentovanou prohlídku

Turistická sezóna je v plném proudu, což znamená, že se koná také celá řada zajímavých komentovaných prohlídek a akcí, kdy je možné poznat Plzeň a její největší lákadla do hloubky a z jiného úhlu. Objevit můžete i skryté poklady a skvosty. Z čeho můžete vybírat a co by nemělo uniknout vaší pozornosti?To nejlepší z Plzně (od 14. května každou sobotu od 15 hodin)

V centru Plzně se zorientujete snadno, plzeňská věž převyšuje kopce, jak se zpívá ve známé písničce. Možná byste ale o Plzně chtěli vědět přece jen víc, a to i o jednotlivých památkách a nádherných historických domech. Skvělou příležitostí jsou pravidelné komentované prohlídky centra, které se konají vždy v sobotu od 15 hodin. Při hodinu a půl dlouhé procházce se seznámíte se zajímavými příběhy z historie i současnosti města. Dozvíte se, kde se v plzeňském znaku vzal velbloud či jak se na historickém náměstí objevily moderní zlaté kašny. Sraz je vždy před Turistickým informačním centrem na náměstí Republiky, kde si rovnou můžete zakoupit i vstupenky, seženete je ale i online.

Do Loosových interiérů na pravidelné i příležitostné okruhy

Žádný milovník architektury a designu nemůže opustit Plzeň, aniž by osobně navštívil jedinečný architektonický skvost v podobě bytových interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose, který tyto úchvatné realizace v Plzni v první polovině 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. V tuto chvíli se můžete vypravit na dvě pravidelné komentované prohlídky a prohlédnout si tak byt Krausových, byt Voglových a Brummelův dům, a to vždy v pátek, sobotu a neděli. V nabídce je i příležitostná prohlídková trasa, která vás zavede do dosud nezrekonstruovaných interiérů, bytu Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche. Ty je možné navštívit zhruba jednou měsíčně. Nenechte si ujít nejbližší termín 7. května.

Na architektonickou procházku s Petrem Klímou (7. května)

Pokud vás zajímá architektura, pak jistě znáte odborně-popularizační projekt PAM. Plzeňský architektonický manuál mapuje architekturu města přibližně v období let 1914–1948 a pořádá zajímavé architektonické procházky. V rámci projektu se v sobotu 7. května uskuteční komentovaná vycházka Architektura a válka: Plzeň v období 2. světové války i poválečné obnovy, která přiblíží škody na lidských životech a na architektuře Plzně během druhé světové války. Procházka, která se uskuteční jako součást doprovodného programu Slavností svobody 2022, představí i poválečnou obnovu vybraných staveb. Provázejí architekt a historik architektury Petr Klíma, designérka Kateřina Klímová a vedoucí Odboru památkové péče MMP Karel Zoch a veškerý výtěžek půjde na pomoc lidem, kteří museli opustit Ukrajinu. Výchozí bod je na Denisovo nábřeží 3 před budovou městských lázní.

Prohlídky katedrály sv. Bartoloměje

Nestihli jste v minulém roce prohlídku nově zrekonstruované katedrály sv. Bartoloměje? Nevadí, i letos se konají pravidelné prohlídky, na které můžete vyrazit s průvodci, co vědí skoro všechno. Provedou vás interiérem katedrály, kde se seznámíte s historií tohoto gotického skvostu, nahlédnete do Šternberské kaple a dozvíte se i něco více o krásném slohu a Plzeňské madoně, nejhodnotnějším uměleckém díle v Plzni. V rámci druhého okruhu vystoupáte nejen na vrchol nejvyšší české kostelní věže, ale dostanete se i do podkroví, do nové půdní expozice, kde se seznámíte s historií zvonů a stavby katedrály. Sraz je vždy před Turistickým informačním centrem na náměstí Republiky, kde také zakoupíte vstupenky. Vstupenky seženete i online.

Komentovaná prohlídka Osvobození 1945 (6. – 8. května)

Při příležitosti letošního 77. výročí osvobození Plzně se uskuteční komentovaná prohlídka nazvaná Osvobození 1945, která měla premiéru v loňském roce. Trasa vás zavede na místa v centru města, která hrála při osvobozování Plzně zásadní význam, a dozvíte se, co se v učebnicích nepíše. Třeba to, o jakou vzdálenost byla po náletu 17. dubna 1945 posunuta kopule budovy hlavního vlakového nádraží nebo kolik děr po střelách z kulometu Browning restaurátoři při rekonstrukci katedrály sv. Bartoloměje v 90. letech nalezli v místě hodin na věži. Sraz je vždy před Turistickým informačním centrem na náměstí Republiky, kde si rovnou můžete zakoupit i vstupenky, seženete je ale i online.

Plzeňské dvorky vás vezmou na utajená místa (14. května)

Uprostřed historického centra Plzně se ve vnitroblocích mnoha domů nachází řada zajímavých míst, o kterých kolemjdoucí mnohdy nemají ani tušení. Díky akci Plzeňské dvorky se ale můžete vydat objevovat skrytá tajemství známých i méně známých plzeňských dvorků a zažít je tak trošku jinak sami nebo na komentovaných prohlídkách. Prohlídky budou na programu tři – trasa Centrum města (místo srazu: Rooseveltova 15, 10:00, 13:00, 15:30), trasa Západ (místo srazu: Klatovská 26, 10:00 a 14:00) a Trasa Petrohrad (místo srazu: Farského 4, 10:00 a 14:00). Pokud se vydáte prozkoumávat plzeňské dvorky po vlastní ose, přístupné budou od 10 do 18 hodin.

Prohlídky Velké synagogy

Překrásná Velká synagoga se po náročné tříleté rekonstrukci opět otevřela veřejnosti. Největší synagoga v Česku, druhá největší v Evropě a jedna z pěti největších na světě je postavena v pseudorománském slohu s maurskými prvky a má moc zajímavou historii. Poznejte unikátní objekt z druhé poloviny 19. století s bohatou vnitřní výzdobou na vlastní kůži. V rámci komentované prohlídky se dostanete na místa, která veřejnosti dříve nebyla zpřístupněna. Vybírat lze ze dvou okruhů. Vždy v pondělí v 15:30 se konají prohlídky interiéru synagogy a rabínského domu, kde byla vybudovaná židovská rituální lázeň mikve. Do synagogy a jedné z věží lze vyrazit ve středu, pátek a neděli vždy v 16 hodin. Během komentovaných prohlídek se seznámíte s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy i s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Sraz je vždy před Velkou synagogou. Vstupenky zakoupíte v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky, seženete je ale i online.