Jak si v Plzni užít prodloužený víkend kolem Slavností svobody?

Pokud někde květnové státní svátky znamenají víc než jen volný den, pak právě v Plzni. Dobrá nálada panuje nejen v centru města, které se na několika místech promění ve vojenský historický kemp. Také letošní  Slavnosti svobody nabídnou zajímavý program. Koná se také řada doprovodných akcí. Vybrali jsme pro vás to nejzajímavější, abyste si v Plzni mohli druhý květnový víkend užít na maximum.Slavnosti bez konvoje by nebyly Slavnosti

Program Slavností svobody je natolik pestrý, že úplně stačí nechat se vtáhnout do děje a vždy vám nabídne něco zajímavého. Hudební program hlavní scény na náměstí Republiky. Vojenské historické kempy v Proluce i parku za obchodním centrem Plaza. Nicméně událost, kterou byste rozhodně neměli minout, je konvoj historických vozidel, tzv. Convoy of Liberty. Koná se v neděli 7. května a nabídne jedinečnou podívanou. Kolona čítající přes dvě stě padesát vozů a kusů vojenské techniky vyjede ze Sukovy ulice v 11 hodin, projede Klatovskou třídou a na náměstí Republiky dorazí kolem půl jedné. Konvoj doplní přelet současných i dobových armádních letounů. Náš tip: Doporučujeme vám najít na trase konvoje včas místo, ze kterého budete mít dobrý výhled. Na facebookové stránce Slavností svobody si budete moci poslechnout také komentář k jednotlivým částem konvoje.

Nové exponáty a suvenýry v Patton Memorial Pilsen

V muzeu Patton Memorial Pilsen bývá během Slavností svobody pěkně živo. Hemží se to nejen návštěvníky, ale také vzácnými hosty. Kurátor muzea Ivan Rollinger doplnil do expozice několik nových exponátů připomínajících americké veterány. Uvidíte tak například slavnostní brigadýrku Erika O. Petersona, vlněnou blůzu tzv. „ike jacket“ Jima H. Duncana nebo osobní čepici Earla Ingrama. Nechybí ani zbrusu nový fotokoutek a tematické suvenýry, z jejichž nabídky si vyberou děti i dospělí. Během Slavností svobody je muzeum od 5. do 8. května otevřeno každý den od 9 do 18 hodin.

Tematické prohlídky

V jednotlivých kempech se od organizátorů i účastníků bezesporu dozvíte spoustu zajímavých informací. Rozhodně se nebojte na cokoliv zeptat. Další historická fakta a dobové zajímavosti pak nabídne i několik tematických prohlídek.

  • V sobotu i v neděli se můžete vydat na komentovanou prohlídku Osvobození 1945, během které vás průvodce provede po stěžejních místech spjatých s květnovými událostmi roku 1945. (Vstupenky v prodeji zde.)
  • V sobotu se můžete vydat také na prohlídku domu Huga Semlera. Nachází se zde doposud nerekonstruovaný interiér od Adolfa Loose a co víc, je to místo, na kterém během války sídlil wehrmacht a v květnu 1945 tu byla podepsaná kapitulace. Součástí prohlídky je také Loosův interiér bývalého apartmánu Richarda Hirsche v Plachého 6. (Vstupenky v prodeji zde.)
  • Na programu jsou také dvě sousedské procházky. V sobotu 6. května je to procházka Architektura a válka: Plzeň v období 2. světové války i poválečné obnovy, v pondělí 8. května pak Americká třída jako osa města. (Vstupenky v prodeji zde.)

Otevře se muzeum na letišti v Líních

V sobotu 6. května se veřejnosti otevře také muzeum Hangár 3 na letišti v Líních. K vidění zde bude bohatá sbírka historických letadel. Jako novinka budou vystavené dochované artefakty letounů B-17 Flying Fortess sestřelených 25. dubna 1945 nad Plzní. Před hangárem se můžete těšit na výstavu jeepů, dodge a výstavu o letcích RAF, USAAF a Luftwaffe. Muzeum bude otevřeno od 11:00 do 16:30 hodin. Příjezd a odjezd návštěvníků je umožněn pouze po vyznačených komunikacích.

Proběhněte se s Pamětí národa

I vy se můžete zúčastnit běhu za všechny, kteří to nevzdali. Pořádá ho v pondělí 8. května Paměť národa a je pouze na vás, komu svůj sportovní výkon věnujete, za koho poběžíte a hrdě se k tomu přihlásíte na svém startovním čísle. Nejde o to proběhnout trať co nejrychleji, ale symbolicky připomenout ty, kteří bojovali proti totalitám v minulosti, i ty, kteří za svobodu bojují dnes. Čas se bude měřit na 5 a 10km okruhu. Kilometrový okruh nebo 300metrový dětský závod si můžete proběhnout jen tak pro radost.

 

 

 

Pivní speciál  Veterán

Jako suvenýr si mohou zájemci odvézt pivní speciál Veterán, který přímo pro Slavnosti svobody připravil plzeňský experimentální pivovar Proud. Ochutnat jej během oslav budete moci u stánku pivovaru na náměstí Republiky. Nenechte si ujít ani slavnostní naražení ochutnávkového sudu v sobotu v 19:40. Z pivovaru ho přiveze historická vojenská technika. Sládci zde jeden sud narazí a vyčepují zdarma na degustaci, k zakoupení ale bude po celou dobu slavností.

Dejte si něco dobrého na DEPO Street Food Marketu nebo tematickém brunchi

V sobotu 6. května se vzhledem k programu Slavností svobody výjimečně nekonají farmářské trhy. Kam vás ale za dobrým jídlem pozvat můžeme je DEPO2015, kde se bude konat tradiční Street Food Market. Pouliční speciality z různých koutů světa si tu budete moci vychutnat v sobotu od 10 do 18 hodin. Vstupné je zdarma, zaplatíte pouze za to, co sníte a vypijete. Na pivovarský brunch se pak můžete vydat v neděli do restaurace Na Spilce v areálu plzeňského pivovaru. Tematicky si pochutnáte na menu ve stylu amerického BBQ a grilování.