Jak být v Plzni eco-friendly

Jedním z ožehavých témat dneška je bezpochyby udržitelný a šetrný vztah k životnímu prostředí. Cestovat uvědoměle s respektem k přírodě a místním kulturám  může každý z nás, a jde to celkem jednoduše. Mrkněte na naše tipy, kam zajít pro lokální a bio potraviny, ekologickou drogerii, kde najdete bezobalové prodejny nebo kde si vychutnáte tu nejlepší fair-trade kávu. Přibalte si na cesty trochu ekologického minimalismu a zelenější pohled na svět. Plzeň má v tomto směru rozhodně co nabídnout!Prodejny bio a bezobalových potravin

V centru města Plzně naleznete hned několik obchodů, kde nakoupíte lokální potraviny v bio kvalitě, v některých narazíte i na bezobalový prodej. V Bioplanetě (Bezručova 11) seženete potraviny všeho druhu a hned přes ulici se nachází její sesterská prodejna s ekologickou drogerií.

HerBio (V Šipce 8) nabízí široký sortiment českých férových potravin, stejně jako Farmářský obchod (Šafaříkovy sady 3) a Liduška (Na Roudné 1), které nabízejí lokální produkci ovoce, zeleniny a také masa. V obchůdku Zelovoce (Sady Pětatřicátníků 4) zase seženete výhradně ovoce a zeleninu z české produkce, ale také různé mošty, džemy nebo čerstvá vejce.

Zcela bezobalový je obchod Kardamom (Kollárova 6), kde je kromě potravin také stáčírna ekologické drogerie s širokým výběrem. Přinést a naplnit dobrotami tu můžete vlastní obaly nebo si je za pár korun pořídíte na místě

Tržnice DEPO2015

Kousek od centra, v kulturním centru DEPO2015 je novodobá tržnice, kde seženete vše na jednom místě – drogerii i stáčírnu obchodě NON TOXIC LIFE, férovou módu v NASEBE store, obchod UMU, který nabízí spotřební zboží od českých designérů nebo Venkovský dům Plzeňského kraje, kde nakoupíte to nejzajímavější, co plzeňský venkov nabízí.

Farmářské trhy

Od konce března až do Vánoc se na plzeňském náměstí Republiky (v prostoru mezi radnicí a katedrálou) konají každou sobotu ráno farmářské trhy. Sjíždí se sem místní farmáři a výrobci potravin z regionu. Koupíte tu nejen sezónní ovoce a zeleninu, ale také kvalitní maso, uzeniny, domácí sýry, mléčné výrobky, křupavé pečivo a další dobroty.

Secondhandy a antikvariáty

Nebojte se nakupovat oblečení a zboží z druhé ruky. Občas je to sice kumšt, radost z uloveného kousku je pak ale dvojnásobná. V centru města je skvělých „sekáčů“ hned několik. Zkuste London Fashion na Klatovské třídě 3, Textile House (Smetanovy Sady 13), sortiment je v každém trochu jiný. Knihy, vinyly, obrazy, grafiky a další starožitné poklady můžete hledat v Antikvariátu Beneš (Divadelní 2), který má seznam věcí na prodej aktualizovaný online, anebo v Antikvariátu Černý pes (Sedláčkova 2), a také v Antikvariátu U soudu (Veleslavínova 25).

Bleší trhy a bazary

V Plzni se konají také pravidelné víkendové bleší trhy v areálu Lokomotivy a bazar oblečení a doplňků Nazdar Bazar v Papírně, kterých se můžete zúčastnit nejen jako nákupčí, ale i prodejce. Nesmíme zapomenout na pravidelný SWAP alias měnírnu oblečení v DEPO2015, kam přinesete zachovalé, ale už nenošené oblečení a odnesete si pár výměnných kousků.

Eco-friendly kavárny a podniky

Tím myslíme takové podniky, které minimalizují využití plastů, používají kompostovatelné nádobí, recyklují zbytky, používají lokální a bio produkty a snaží se pro životní prostředí dělat maximum. V Plzni můžete na výbornou fair-trade kávu zajít například do Pappa Coffee (Veleslavínova 8), Café Regner (Bezručova 7), Schované kavárny (Zbrojnická 6) nebo do Družby (Sedláčkova 19). V širším centru za zmínku pak určitě stojí bezobalová i bio prodejna s kavárnou Biologico na Slovanech. V Plzni už také funguje projekt vratných kelímků na kávu Otoč kelímek. Mrkněte na mapu kaváren, kde si kávu můžete vzít s sebou v zálohovaném eko kelímku.

Kde se v Plzni vegetariánsky a vegansky najíst

S šetrným přístupem k přírodě se také přirozeně pojí vegetariánský a veganský způsob stravování. Mrkněte na náš seznam bister a restaurací, kam zajít na nápaditá vege jídla ve skvělé kvalitě.

K cestám po Plzni můžete využít sdílená červená kola kolemplzne.

Choďte pěšky, využijte MHD nebo sdílená kola a s elektromobily parkujte zdarma

Snižte svou uhlíkovou stopu a ulevte centru města od aut. V Plzni je vše kousek a pohodlně tu všude dojdete pěšky, rozhodně není třeba jezdit autem. Pokud se vydáte dál od centra, využijte dobré spojení MHD. Pokud v Plzni plánujete zůstat delší dobu, vyplatí se vám turistická jízdenka.

Neberete-li si s sebou vlastní, půjčte si některé ze sdílených kol. Systém bikesharingu Kolem Plzně funguje na online bázi plus pomocí sms zpráv. Před prvním půjčením kola je nutné se zaregistrovat a pak už můžete jezdit. Podrobné informace najdete na webu www.kolemplzne.cz. Využít můžete také půjčovnu kol na hlavním nádraží.

A jak je to v Plzni s elektromobily? Od září 2020 mohou v Plzni parkovat zcela zdarma. Stačí jen, aby váš vůz byl označený registrační značkou elektrického vozidla.

Prohlédněte si fotogalerii