Jak být v Plzni eco-friendly

Jedním z ožehavých témat dneška je bezpochyby udržitelný a šetrný vztah k životnímu prostředí. Cestovat uvědoměle s respektem k přírodě a místním kulturám  může každý z nás, a jde to celkem jednoduše. Mrkněte na naše tipy, kam zajít pro lokální a bio potraviny, ekologickou drogerii, kde najdete bezobalové prodejny nebo kde si vychutnáte tu nejlepší fair-trade kávu. Přibalte si na cesty trochu ekologického minimalismu a zelenější pohled na svět. Plzeň má v tomto směru rozhodně co nabídnout!Prodejny bio a bezobalových potravin

V centru města Plzně naleznete hned několik obchodů, kde nakoupíte lokální potraviny v bio kvalitě, v některých narazíte i na bezobalový prodej. V Bioplanetě (Bezručova 11) seženete potraviny všeho druhu a hned přes ulici se nachází její sesterská prodejna s ekologickou drogerií.

HerBio (V Šipce 8) nabízí široký sortiment českých férových potravin, stejně jako Farmářský obchod (Šafaříkovy sady 3) a Liduška (Na Roudné 1), které nabízejí lokální produkci ovoce, zeleniny a také masa.

Zcela bezobalový je obchod Kardamom (Kollárova 6), kde je kromě potravin také stáčírna ekologické drogerie s širokým výběrem. Přinést a naplnit dobrotami tu můžete vlastní obaly nebo si je za pár korun pořídíte na místě

Tržnice DEPO2015

Kousek od centra, v kulturním centru DEPO2015 je novodobá tržnice, kde seženete vše na jednom místě – drogerii i stáčírnu v obchodě NON TOXIC LIFE, férovou módu v NASEBE store a obchod UMU, který nabízí spotřební zboží od českých designérů.

Farmářské trhy

Od konce března až do Vánoc se na plzeňském náměstí Republiky (v prostoru mezi radnicí a katedrálou) konají každou sobotu ráno farmářské trhy. Sjíždí se sem místní farmáři a výrobci potravin z regionu. Koupíte tu nejen sezónní ovoce a zeleninu, ale také kvalitní maso, uzeniny, domácí sýry, mléčné výrobky, křupavé pečivo a další dobroty.

Secondhandy a antikvariáty

Nebojte se nakupovat oblečení a zboží z druhé ruky. Občas je to sice kumšt, radost z uloveného kousku je pak ale dvojnásobná. V centru města je skvělých „sekáčů“ hned několik. Zkuste London Fashion na Klatovské třídě 3, Textile House (Smetanovy Sady 13), sortiment je v každém trochu jiný. Knihy, vinyly, obrazy, grafiky a další starožitné poklady můžete hledat v Antikvariátu Beneš (Divadelní 2), který má seznam věcí na prodej aktualizovaný online, anebo v Antikvariátu Černý pes (Sedláčkova 2), a také v Antikvariátu U soudu (Veleslavínova 25).

Bleší trhy a bazary

V Plzni se konají také pravidelné víkendové bleší trhy v areálu Lokomotivy a bazar oblečení a doplňků Nazdar Bazar v Papírně, kterých se můžete zúčastnit nejen jako nákupčí, ale i prodejce. Nesmíme zapomenout na pravidelný SWAP alias měnírnu oblečení v DEPO2015, kam přinesete zachovalé, ale už nenošené oblečení a odnesete si pár výměnných kousků.

Eco-friendly kavárny a podniky

Tím myslíme takové podniky, které minimalizují využití plastů, používají kompostovatelné nádobí, recyklují zbytky, používají lokální a bio produkty a snaží se pro životní prostředí dělat maximum. V Plzni můžete na výbornou fair-trade kávu zajít například do Pappa Coffee (Veleslavínova 8), Café Regner (Bezručova 7), Schované kavárny (Zbrojnická 6) nebo do Družby (Sedláčkova 19). V širším centru za zmínku pak určitě stojí bezobalová i bio prodejna s kavárnou Biologico na Slovanech.

Kde se v Plzni vegetariánsky a vegansky najíst

S šetrným přístupem k přírodě se také přirozeně pojí vegetariánský a veganský způsob stravování. Mrkněte na náš seznam bister a restaurací, kam zajít na nápaditá vege jídla ve skvělé kvalitě.

K cestám po Plzni můžete využít sdílená červená kola kolemplzne.

Choďte pěšky, využijte MHD nebo sdílená kola a s elektromobily parkujte zdarma

Snižte svou uhlíkovou stopu a ulevte centru města od aut. V Plzni je vše kousek a pohodlně tu všude dojdete pěšky, rozhodně není třeba jezdit autem. Pokud se vydáte dál od centra, využijte dobré spojení MHD. Pokud v Plzni plánujete zůstat delší dobu, vyplatí se vám turistická jízdenka.

Neberete-li si s sebou vlastní, půjčte si některé ze sdílených kol. Systém bikesharingu Kolem Plzně funguje na online bázi plus pomocí sms zpráv. Před prvním půjčením kola je nutné se zaregistrovat a pak už můžete jezdit. Podrobné informace najdete na webu www.kolemplzne.cz. Využít můžete také půjčovnu kol na hlavním nádraží.

A jak je to v Plzni s elektromobily? Od září 2020 mohou v Plzni parkovat zcela zdarma. Stačí jen, aby váš vůz byl označený registrační značkou elektrického vozidla.

Prohlédněte si fotogalerii