Info z Íčka: Perly od návštěvníků I.

O tom, že práce v turistickém informačním centru je pestrá a vždycky vás dokáže něčím překvapit, by jistě mohl vyprávět každý, kdo někdy za pultem některého z nich seděl. Ať už naživo nebo po telefonu se občas setkáváme s opravdovými perličkami. Holky a kluci z plzeňského infocentra o sobě však rádi v legraci prohlašují, že oni z Íčka prostě ví všechno. A odpověď „Nevím.“ tu nikdy nedostanete.„Kolik mají rozchod plzeňské tramvaje?“

Rozebírání rozchodů většinou patří trochu jinam než do turistických informačních center. Alespoň my si to většinou šetříme na posezení s krásně načepovanou plzní po ruce, případně dostatkem čokolády. Pokud se ale přijdete zeptat do infocentra, dostane se vám odpovědi, že standard rozchodu kolejí bývá 1435 mm. A je tomu tak i u tramvajových kolejí v našem městě.

 „Dobrý den, mám takový debilní dotaz…“ – „Zkuste to.“ – „Nemáte náhodou krabici, do které by se vešel člověk?“

Zde samozřejmě požadavek závisí na velikosti dané osoby. Je však pravdou, že i do infocentra je občas potřeba udělat velký nákup železné zásoby kávy a sušenek, případně pořídit nový stojan na propagační materiály. Třeba budete mít štěstí a najdeme krabici dle vašeho přání.

„Dobrý den, můžete mi zjistit průměr Jupitera?“

I když se specializujeme na Plzeň, chápeme, že cestovatelské touhy a sny neznají hranic. Pokud byste chuť po troše astronomie potřebovali vyřešit opravdu rychle, vydejte se do Techmania Science Centra, kde můžete objevovat planety, jak se vám zlíbí. PS: Rovníkový průměr Jupiteru je 142 984 km, ten polární o něco menší.

„Kde najdu veřejnou bezpečnost?“

Abyste se u nás v Plzni cítili bezpečně, je rozhodně jedna z našich priorit. V infocentru vám k tomu rádi pomůžeme poskytnutím bezplatných turistických materiálů, jako jsou mapy (abyste se neztratili), brožurky turistických cílů (abyste bezpečně věděli, kam vyrazit) nebo tipy, kde se zaručeně dobře najíte (abyste unikli nebezpečí hladu). Veřejnou bezpečnost pak doporučujeme hledat v učebnicích dějepisu, policii zase na notoricky známých telefonních číslech 158 a 156.

„Zdravím, prosím vás, nevíte, co je to ČIMPÁK?“

Tahle otázka na závěr je čistě plzeňská, obsluha infocentra s ní tedy nebude mít sebemenší problém. Takzvaným čimpákem se však může stát v podstatě jakékoli nářadí. Krátce k etymologii tohoto výrazu – pokud se v plzeňské domácnosti něco rozbije, většinou se ptáme: „No táto, čimpa to opravíme, no řekni, čimpa?“, na což je naprosto adekvátní odpovědí „No čimpa asi, asi čimpákem!“.

  • Naší skvělou obsluhu v Turistickém informačním centru můžete prozkoušet a pobavit na náměstí Republiky 41 (vedle radnice) každý den od 9 do 16 hodin.