Drahé létání po Evropě? Díky, raději na výlet do Plzně!

Pokud jste podobně jako většina milovníků cestování během pandemie covidu strádali a smutně si prohlíželi fotky z minulých cest, stoprocentně jste si znovu obuli toulavé boty, jakmile to šlo. Paříž, Londýn, Benátky nebo Barcelona? Nebylo vám tentokrát všude trochu těsno? Ani letenky už většinou nejsou jenom za pár korun. Jestliže si nepotrpíte na davy, nejste ochotni zaplatit 100 eur za postel ve dvanáctilůžkovém pokoji anebo prostě chcete prožít podzimní eurovíkend tak trochu jinak, dejte šanci Plzni a nebudete litovat. Co u nás na západě Čech objevíte?Kousek Dublinu

Dublin a Plzeň toho mají spoustu společného. Začít samozřejmě musíme u piva, protože to k oběma městům neodmyslitelně patří. Zatímco irská metropole láká na zážitkové prohlídky pivovaru Guiness, v Plzni se můžete ochutnat pravou, nefiltrovanou a nepasterovanou plzeň přímo v historických sklepích Plzeňského Prazdroje. V sobotu je možné se vydat i na prohlídku sesterského pivovaru Gambrinus, kde vás čeká i škola čepování piva. Branou světoznámého pivovaru v Plzni však pivní zážitky jenom začínají, objevit a ochutnat tu můžete i pestrou škálu piv z minipivovarů. Doporučujeme především Raven, Purkmistr a ještě poměrně čerstvý (nedávno otevřený) Proud.

A co dál? Podobně jako v Dublinu, také v Plzni se nachází proslulá věznice. Na rozdíl od irské metropole, kde je nejslavnější irská věznice Kilmainham přístupná veřejnosti, se do nechvalně proslulé věznice Bory nepodíváte. Nic na tom nezmění ani fakt, že tam byl v dobách komunismu vězněn i Václav Havel. Když si ale při toulkách Borským parkem uděláte malou zacházku, tuto pozoruhodnou stavbu zahlédnete alespoň zvenčí.

Kousek Vídně

Světoznámý architekt Adolf Loos, jeden ze zakladatelů moderní architektury, je často považován za Vídeňáka. Několik jím navržených interiérů se dochovalo i v Plzni. A na rozdíl od Vídně je možné je navštívit na pravidelných prohlídkových trasách. Pod hlavičkou projektu Adolf Loos Plzeň můžete momentálně navštívit šest interiérů na čtyřech prohlídkových trasách. Prozatím poslední z interiérů – Semlerova rezidence byla pro veřejnost otevřena teprve v průběhu září. Pravidelným prohlídkám Loosových interiérů patří pátky, soboty a od dubna do října i neděle.  Vstupenky doporučujeme rezervovat si dopředu.

A co dál? Pokud by vám vedle kvalitní architektury ještě kousek Vídně chyběl, kvalitní kávu, lahodný dortík (a nemusí to být jen sachr) i propečený řízek si můžete dát v řadě plzeňských podniků.

Kousek Budapešti

Zatímco Velká synagoga v Budapešti je druhou největší v Evropě, nedávno zrekonstruovaná plzeňská Velká synagoga ji v žebříčku hned následuje. Na pravidelných komentovaných prohlídkách můžete obdivovat překrásný zrenovovaný interiér. Dozvíte se mimo jiné i to, jak je možné že plzeňská synagoga přežila druhou světovou válku. Prohlídky se konají v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli.

A co dál? Co se týče lázní, Plzeň se s Budapeští samozřejmě nemůže srovnávat, nicméně jeden neotřelý wellness zážitek pro vás přeci jen máme, a to jsou pivní lázně v pivovaru Purkmistr v Černicích, kde se můžete nechat hýčkat samostatně i v páru.

 

Kousek Neapole a Benátek

Možná vás to překvapí, ale na nejlepší neapolskou pizzu jezdí Češi, a dokonce i Pražáci, právě do Plzně. V mnoha lahodných variantách a s okrajem nadýchaným jako v Neapoli ji najdete v pizzerii Da Pietro ve Smetanových sadech.

A co dál? Pokud byste v italském putování chtěli pokračovat, vydejte se do „plzeňských Benátek“, jak se přezdívá parku v Mlýnské strouze. Gondolu tam sice nepotkáte, ale pohoda u vody tam vládne každý den.

Kousek Madridu

Nejen ve španělské metropoli, ale také v Plzni čas od času zavládne fotbalové šílenství. Místní fotbalový stadion už během pohárových zápasů plzeňské Viktorky hostil nejeden hvězdný tým. S několikanásobným mistrem české ligy se v posledních letech utkali například Real i Atlético Madrid, SSC Neapol nebo Manchester City.  Letošní soupeři z Barcelony, Milána a Mnichova jsou neméně hvězdní.

A co dál? Výlet do Plzně nemusí být jen za pivem a památkami, ale také za fotbalem. I kdyby už bylo na Ligu mistrů vyprodáno, vydejte se klidně i na běžný ligový zápas.