Dorazte v létě do Plzně za divadlem

Plzeň je městem zaslíbeným loutkářství, které má v západočeské metropoli dlouhou tradici. Letos si Plzeň připomíná významná výročí Josefa Skupy, duchovního otce Spejbla s Hurvínkem, a také Jiřího Trnky a Karla a Ludvíka Novákových. Plzeň ale nemá jen pozoruhodnou divadelní historii, má i zajímavou divadelní současnost. Nevěříte? Tipy na skvělé festivaly a představení vydají za více než tisíc slov. Takže kam vyrazit?Skupova Plzeň tentokrát i s prologem (4.– 12. června)

Uznávaný Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň je nejstarším profesionálním divadelním festivalem v České republice. Festival, který se koná každé dva roky, představuje to nejlepší z české loutkové a alternativní divadelní scény. Soutěžního klání se účastní kolem desítky divadel a svá představení uvede také několik souborů ze zahraničí. V letošním „loutkářském roce“, kdy slavíme výročí narození Josefa Skupy i Jiřího Trnky, nebude chybět ani Divadlo Spejbla a Hurvínka s originálními loutkami, které návštěvníkům předvedou úplně nová představení. Ze zahraničí se na scéně objeví pět významných loutkařských souborů z Japonska, které kromě zajímavých představení nabídnou i lekce některých japonských technik. Skupovu Plzeň letos otevře prolog na Jiráskovo náměstí 4. června, naplno pak festival odstartuje ve středu 8. června.

Loutkové Slovany – Trnkovo předměstí Skupovy Plzně (4. června)

Skupova Plzeň letos odstartuje prologem na Jiráskovo náměstí. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na průvod, divadelní představení, animační i loutkový workshop nebo večerní produkce. Program zahájí průvod s velkou loutkou a chůdaři uskupení V.O.S.A Theatre, který v 10 hodin vyjde od Bazénu Slovany, po Koterovské a Táborské ulici až na Jiráskovo náměstí. Na scéně se vystřídají divadelníci Dřevěného divadla s hrou Aladinova kouzelná lampa, plzeňské Divadlo V Boudě s Kašpárkovým varieté či japonské Theatro Minomushi s představením Jak silák Iwami Jutaro porazil sněžného obra Hi -Hi. Večer program vyvrcholí představením slavných Tří mušketýrů Divadla Alfa. Program uzavře projekce Trnkových Starých pověstí českých od 21:30 v klášterní zahradě. Po celý den budou probíhat v prostoru před kostelem dílny pro děti. Další možností, jak si zpestřit den, jsou komentované prohlídky kostela.

Divadelní léto pod Plzeňským nebem bude opět hvězdné (19. června 23. července)

Divadelní léto pod plzeňským nebem je plzeňskou letní divadelní stálicí, která do Plzně láká nejen diváky, ale také zajímavé herce z různých pražských divadelních scén. Divadelní léto už za ty roky, kdy baví diváky dramaty i bláznivými komediemi, postavilo scénu na mnoha zajímavých místech v centru Plzně. Scéna patnáctého ročníku festivalu vůbec poprvé vyroste o něco dál, přesto na místě s atmosférou. V parku na náměstí Míru na Borech si diváci mohou od 19. června do 23. července užít divadelní inscenace plné hereckých hvězd pod širým nebem s přírodními kulisami tak, jak jsou zvyklí. Letní sezona nabídne reprízu loňské novinky Romeo a Julie v podání pražského spolku Kašpar v režii Jakuba Špalka. Novinkou pak bude groteskní představení Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, ve kterém bude excelovat Milan Šteindler. Další stálicí na programu divadelního léta je vystoupení souboru muzikálu plzeňského Divadla J. K. Tyla pod vedením Lumíra Olšovského s názvem My jsme muzikál! (20. června), tradiční slam poetry exhibice Slam Poetry All Stars (25. července) a představení studentů 3. ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Pláž (19. června).

Noc s operou Divadla J. K. Tyla (24. a 26. června) 

Plzeňáci zkrátka mají rádi divadlo. Proto vznikl projekt divadelních představení pod otevřenou letní oblohou, která už několik sezon za sebou rozeznívají lochotínský amfiteátr. Letos poprvé se Noc s operou uskuteční hned ve dvou dnech. V pátek 24. června se představí Verdiho operní drama Macbeth, napínavý příběh o středověkém vojevůdci, který se spojí s temnými silami, aby získal korunu, s Martinem Bártou v titulní roli. V neděli 26. června se hraje celosvětově úspěšný muzikál Elisabeth, který na závěr divadelní sezóny nabídne nejen špičkové pěvecké obsazení, ale také velkolepou scénickou show.

Mezinárodní festival Divadlo (14. 22. září)

Jestli se v Plzni koná festival, který má mezinárodní renomé a sjíždějí se na něj diváci z široka daleka, pak je to Mezinárodní festival Divadlo. Třicátý ročník festivalu se uskuteční od 14. do 22. září a do Plzně opět přivede divadelní soubory z celého světa a nabídne celou škálu mimořádných inscenací všech žánrů. Na své si přijdou milovníci klasické činohry, hudebního, tanečního, loutkového i pouličního divadla, ale i fanjšmekři, kteří si potrpí na experimentálnější kousky. Festival se koná v několika divadlech v Plzni, doprovodné akce festivalu probíhají také v prostoru U Branky a v Borském parku a vstup na ně je zdarma.