Do Plzně za divadelním zážitkem

Plzeň nabízí návštěvníkům mnoho kulturních zážitků a mezi ty nejintenzivnější patří divadelní představení na třech scénách Divadla Josefa Kajetána Tyla. Novorenesanční budovu Velkého divadla s noblesním interiérem najdete na kraji historického centra Plzně ve Smetanových sadech v blízkosti Velké synagogy. Moderní Nové divadlo je snad jedinou nově postavenou divadelní budovou, která od roku 1989 v Česku vznikla. Její předsazená fasáda z litého betonu s 28 nepravidelnými bublinami připomíná oponu a stala se jednou z dominant města. Všechny scény divadla uvádí moderní i tradiční světová představení pro široký okruh diváků. Vyberete si?Na muzikál do Plzně

Na muzikály se už dávno nemusí jezdit do Prahy. Vypravte se na některé z představní do Plzně a slibujeme, že to nebude naposledy. Vybírat můžete například ze strhujícího příběhu mladého nadějného tanečníka Billy Elliot, klasiky My Fair Lady, v české premiére uvedené broadwayské novinky na Shakespearovské motivy Něco shnilého nebo úspěšného muzikálu na motivy životního příběhu císařovny Sisi Elizabeth.  Na Malou scénu se můžete vydat na představení American Idiot podle stejnojmenného alba americké punkrockové kapely Green Day.

Zajímavou novinkou, která stojí mimo tradiční muzikálové hity, je rodinný muzikál Kozí válka odehrávající se na Plzeňku na sklonku druhé světové války. Vypráví o klukovských lotrovinách, válce, lásce, nespravedlnosti, naději, osvobození i věčně zavřeném konzumu. Jedinečnost nového titulu tkví v samotném námětu, který vychází z osobních chlapeckých zážitků jednoho z autorů, jehož rodnou vesnici rozdělila po druhé světové válce demarkační linie. Se vstupenkou na tento muzikál se můžete podívat zdarma do muzea Patton Memorial Pilsen věnovaného právě osvobození Jihozápadních Čech americkou armádou.

Balet vypráví poutavé příběhy

Také baletní soubor Divadla J. K. Tyla patří k předním tuzemským tanečním tělesům, které sklízí úspěchy nejen u nás, ale i v zahraničí. Členové souboru se pravidelně objevují v nominacích na nejprestižnější umělecké ceny, tudíž vydat se na balet do Plzně je stoprocentně dobrá volba. V jeho repertoáru nechybí Labutí jezero, Louskáček nebo Don Quijote. Méně známý příběh pak nabídne představení Ferdinand a Filipína, o osudovém milostném vztahu Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové, jeho životní lásky, s kterou se tajně oženil. V květnu si pak nenechte ujít premiéru baletu na motivy životního příběhu slavné francouzské šansoniérky Edith – vrabčák z předměstí.

 

 

Na činoherní detektivku i komedii

Činohra bývá mezi diváky nejoblíbenější. Vy můžete do Divadla J. K. Tyla vyrazit na tradiční zpracování detektivky od nejznámější spisovatelky všech dob Agathy Christie – Past na myši. Děj této hry se odehrává v uzavřeném prostoru Penziónu U klášterní studny, v němž se schází velmi nesourodá skupina osob, z nichž každá má své tajemství. Vrahem může být kdokoliv. Plzeňští herci v čele s Martinem Stránským zvou také na Čapkovo R.U.R., Hrabalovy Postřižiny, Brouka v hlavě nebo Čarodějky ze Salemu.

Pokud byste se rádi zasmáli, i to vám divadlo rádo zprostředkuje na představení Klapzubova jedenáctka. Kdo by neznal příběh otce, který ze svých 11 synů udělá fotbalové mužstvo, které nakonec porazí Spartu, Slavii i FC Barcelonu. Premiéry se letos dočká slavné pohádkové poetické drama českého spisovatele a dramatika Julia Zeyera – Radúz a Mahulena. S dětmi se můžete vydat také na pohádku Boženy Němcové Chytrá Horákyně.

Zážitky s operou

O opeře se prý říká, že s vámi buď nic neudělá, anebo si ji zamilujete na celý život. My doporučujeme na operu rozhodně vyrazit. Navštivte například operu Italka v Alžíru, která patří vedle slavného Lazebníka sevillského k nejhranějším dílům proslulého Gioacchina Rossiniho. Čeká vás humorné představení s brilantní hudbou odehrávající se v prostředí exotického Alžíru.

Na konci ledna pak bude mít premiéru romantická opera a zároveň poslední dokončené dílo českého skladatele Antonína Dvořáka – Armida, silný milostný příběh mezi kouzelnicí Armidou a rytířem křížové výpravy Rinaldem. V nabídce operních představení nechybí ani Straussův Netopýr, Smetanova Prodaná nevěsta či pro děti přizpůsobené představení O Rusalce.

 

Noc s operou

Pokud byste chtěli do Plzně vyrazit na opravdu nezapomenutelný zážitek, nenechte si ujít velkolepé ukončení divadelní sezony s jedinečnou operní akcí pod širým nebem – Noc s operou. Ta nabídne 23. června nejen špičkové pěvecké obsazení, ale také velkolepou scénickou show. V letošním roce se chystá zpracování celosvětově úspěšné opery Carmen francouzského skladatele Georgese Bizeta. Uvidíte příběh nešťastné lásky dona Josého k cikánce Carmen, která jej vyprovokuje k žárlivosti, když se zamiluje do toreadora Escamilla.

Ať už se vydáte do Plzně na balet, činohru, operu či muzikál, největší profesionální divadlo a zároveň jedno z nejdůležitějších kulturních center v Plzeňském kraji vám přichystá zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Stačí si vybrat z aktuálního programu divadla.