Co se bude dít na letošním filmovém festivalu Finále Plzeň?

Letošní, už 37. ročník filmového Festivalu Finále přinese do centra Plzně nespočet filmových zážitků, inspirujících setkání i spoustu doprovodného programu. Pojďte se s námi podívat, kam se během festivalových dnů od 20. do 25. září vypravit a co si nenechat ujít.



Jaké hvězdy letos zazáří na filmovém plátně?

Na Finále uvidíte kolem stovky českých filmů, včetně mnoha předpremiér a českých i světových premiér. Snímky jsou rozděleny do čtyř soutěžních a osmi nesoutěžních sekcí.  V každé z nich si filmoví nadšenci najdou to svoje. Přestože pozornost patří zejména českým počinům nebo snímkům, na němž se čeští tvůrci a tvůrkyně nějakým způsobem podíleli, vychutnáte si také filmové lahůdky z celé Evropy. Letos si uděláte výlet do kinematografie Pobaltí v sekci ZOOM, či k filmům našich sousedů v sekci Německé kino. Soutěžící filmy a seriály se v jednotlivých kategoriích utkají o prestižní cenu Zlatý Ledňáček.

A na co tedy vyrazit?

Festival slavnostně zahájí světová premiéra filmu Rok vdovy v hlavní roli s Pavlou Beretovou. Citlivě zpracovaný příběh, ve kterém se protagonistka vyrovnává se smrtí svého manžela a zároveň se musí vypořádat s byrokratickými strastmi, předkládá veřejnosti nelehké téma „životu po životě“ a snaží se prolomit mlčení okolo něj.

S byrokracií bude neúnavně bojovat i hlavní hrdina snímku Zahradníkův rok, který vznikl podle skutečné události. Pokud hledáte vhled do netradičního tématu, které se tu poeticky snoubí s tvorbou Karla Čapka a ročním koloběhem měnící se přírody, sáhněte právě po něm.

A jako na zahradě se v Česku urodilo tento rok spoustu dalších filmových novinek.  Hledáte-li o něco vážnější úlovek, nezapomeňte ve svém výběru na autentickou tragikomedii z prostředí moravské vesnice Mord, rodinný portrét Od marca do mája nebo oceňovaný snímek Jiřího Mádla Vlny, který se navíc dočká jedinečné projekce přímo v Českém rozhlase Plzeň. Na filmových plátnech bude zářit také Amerikánka, adaptace divadelního představení, které vychází z reálného příběhu. Pokud byste chtěli přeladit na odlehčenější notu, nešlápnete vedle, když zajdete na předpremiéru komedie Výjimečný stav, filmový projekt Kotrmelce pana herce nebo krátkometrážní snímek Bomba. V tom se dokonce některých rolí zhostí herci z plzeňského divadla Dialog a poznáte v něm také kulisy samotné Plzně.

Porci filmů si můžete naservírovat také z dokumentárního žánru. Velký ohlas sklidil na karlovarském festivalu dokument Architektura ČSSR 58-89. Určitě nepropásněte novinku zkušené dokumentaristky Olgy Sommerové Juráček je můj osud. S osudem tzv. skleněných dětí se seznámíte díky každodennímu pohledu do rodinného fungování v dokumentu Ta druhá.

V duchu Roku hudby a letošního dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany doporučujeme ulovit lístky na životopisný film s příznačným názvem Smetana. Ten čeká uvedení na televizní obrazovky až příští rok. Hudebního skladatele, který právě v Plzni strávil svá gymnaziální léta, ztvárnil rodilý Plzeňák Václav Neužil. A pokud se už nemůžete dočkat nejnovějších dílů oblíbených seriálů, v předpremiéře tu jako první zhltnete například dva díly Krále Šumavy nebo čtvrtý díl série Extraktoři.

Finále neopomnělo ani audiovizuální tvorbu pro mladší diváky. S dětmi vyrazte na český animovaný snímek Život k sežrání nebo dobrodružnou výpravu Velký pán, v němž si na pozadí české přírody hlavní role střihnou loutkové postavy. Ve Společenském sále Měšťanské besedy se od soboty do středy po celý den promítají pohádky pro malé diváky, vsadit můžete třeba na legendární Čtyřlístek.

Více o projekcích včetně časů promítání zjistíte na stránkách festivalu.

Filmová místa v Plzni

Během tohoto ročníku se bude promítat na několika místech. Srdcem festivalu zůstává novorenesanční budova Měšťanské besedy s pěti sály. Na projekce budete moct zajít také do plzeňského divadla Dialog. Za filmy z 90. let se ohlédnete ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. A speciální promítání filmu Vlny vám umožní mrknout se do plzeňského Českého rozhlasu. Zcela novým místem, které festivalu propůjčí své zázemí, je – symbolicky s letošním Rokem hudby – Dům hudby.

Pokud chcete jít po stopách Plzně a okolí, nenechte si uniknout kulisy, v nichž se některé filmy natáčely. Například ve snímku Prázdniny s broučkem objevíte nedaleký hrad Radyně, v absolventském filmu Krajan možná rozpoznáte prostředí Rokycanska a Bomba vás zavede na vánoční trhy na náměstí Republiky. I zahajovací drama Rok vdovy směřovalo své kroky do Plzně, a to konkrétně do Veleslavínovy ulice, interiéru Krajského soudu.

 

Doprovodný program

Festival netvoří jen samotné filmy, ale pravou festivalovou atmosféru dokresluje i řada doprovodných akcí.

  • Tak třeba díky Festivalu vína, s nímž Finále spolupracuje, se naladíte na pohodovou vlnu právě v pátek a sobotu 20.-21. září. V okruhu Smetanových a Kopeckého sadech se od 13 do 23 hodin se vaše chuťové pohárky vydají na pomyslnou procházku po českých a moravských vinicích. U jednotlivých stánků si dopřejete z mnoha bílých, červených i růžových vín, které vám s radostí pomohou vybrat srdcaři a srdcařky ve svém oboru. Klíčem k ochutnávkám je zakoupení festivalové sklenice za 120 Kč, která vám poté poslouží i jako vzpomínka na vinné korzování. A protože k degustaci vína patří i vynikající jídlo a drobné zobání, na místě budete moct ukořistit dobroty v některém ze stánků nebo foodtrucků. Vaše uši pak potěší tradiční cimbálová muzika, hudební vystoupení i sety DJs.
  • S filmy dorazí na festival početné filmové delegace. Po celý festival se proto můžete setkat s tvůrci a tvůrkyněmi i hereckým obsazením v rámci podnětných debat a diskuzí.
  • Jak jinak si později připomenout dobře strávený čas než všeříkající fotkou nebo videem? Další partner festivalu, Prima, přichystá kousek od Měšťanské besedy fotokoutek, kde budete moct tyto chvíle zvěčnit.
  • Od 15:30 v pátek 21. září bude moderátor Filip Titlbach v srdci festivalu, Měšťanské besedě, zpovídat hosty z filmového průmyslu. Dozvíte se, jaké překážky musí ve své profesi překonávat či jak jejich očima vypadá současný český film. Rozhovor zároveň vznikne jako díl podcastu Studia N.
  • Autogramiády, talkshow, koncerty nebo také kuchařské show s vítězi MasterChefa. To všechno zažijete během odpoledne 22. září. Stačí se zastavit v Kopeckého sadech, kde 14:30 do 16:00 televize Nova pokračuje v celoročních oslavách 30 let.
  • Jedinečný zážitek si nenechte utéct také v pondělí 23. září. Přímo v budově Českého rozhlasu Plzeň zhlédnete film Jiřího Mádla Vlny a podíváte se do zdejších prostor. A když zůstanete po projekci o něco déle, rozhodně nebudete litovat – pamětníci vám během debaty přiblíží, jak plzeňský rozhlas vypadal právě v roce 1968.
  • Studentský filmový klub pořádá v úterý 24. září Hospodský kvíz, tentokrát na téma jak jinak než filmu. Protrénovat šedé buňky mozkové můžete od 19 hodin v univerzitní kavárně Družba, která se nachází kousek od náměstí Republiky, na rohu Riegrovy a Sedláčkovy ulice.
  • Pokud se vám po projekcích ještě nebude chtít domů, příjemnou náladu si protáhněte klidně až do pozdního večera. Každý den kromě pondělí a úterý bude kavárna Měšťanské besedy znít výbornou hudbou, o kterou se postarají talentovaní DJové.

Jak se na festival dostat?

Jestli chcete zažít trochu toho filmového objevování, máte dvě možnosti:

  • Zakoupit můžete celofestivalové vstupné, takzvaný Festival Pass. Vyjde vás na 800 Kč a v ceně máte 20 vstupenek na libovolné projekce. Na jedno promítání lze zarezervovat v rámci tohoto limitu i více vstupenek najednou. Vybrat můžete také variantu akreditace pouze na víkend za 600 Kč, a to se vstupem na 12 projekcí. Studenti a studentky na akreditaci ušetří, bude je stát 500 Kč, a studující na filmových školách a oborech dokonce jen 150 Kč.
  • Jestli vás zajímá jedna či několik z plánovaných projekcí, je možné si koupit vstupenku jen na jednotlivá promítání. Cena vstupenky je 110 Kč.
  • Akreditace či vstupenky nakoupíte v předprodeji online, během festivalu také na pokladnách v Měšťanské besedě každý den od 10 do 23 hodin.