Aktuální výstavy

V Plzni působí celá řada uměleckých škol. Při Západočeské univerzitě vznikla Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, kde působí řada českých umělců. To všechno se promítá i v množství galerií, které tu najdete. Většina z nich se nachází v centru města. Mezi nejvýznamnější patří Západočeská galerie, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky a Galerie Ladislava Sutnara. Zajímavé výstavy pro široké publikum pořádá také Západočeské muzeum či DEPO2015. Podívejte se na náš přehled aktuálních výstav v galeriích a muzeích města Plzně.Jiří Suchý – Co kreslím, když nehraju (do 15. ledna)

Poznejte plzeňského rodáka Jiřího Suchého v jiném světle než v záři divadelních reflektorů a vydejte se do Galerie města Plzně. Tam ho zažijete jako nadaného výtvarníka. Jeho obrazy, vznikající od 70. let až do současnosti, jsou plné poetiky, laskavého humoru, hravosti a smyslnosti a jsou velmi často provázány s jeho divadelní a literární tvorbou. Kromě obrazů je zde například vystaven i návrh opony pro divadlo Semafor, které Jiří Suchý spoluzakládal. Navštívit můžete 4. prosince nebo 1. ledna i doprovodný program, bude se zde konat speciální workshop pro veřejnost.

Linky komiksu (do 21. ledna)

Západočeská galerie ve výstavní síni „13“ nově zkoumá vlivy, trendy a propojení českých a světových autorů napříč dějinami komiksu od poloviny 19. století až po současnost. Výstava se skládá celkem ze čtyř stěžejních „linek“ – linií vlivu. Linky Saudkovské, Ladovské, „Rychlošípácké“, a Buschovsko-Tintinovské. Cílem je představit autory, kteří částečně přejatý vliv jedné z těchto „linek“ přetavili do vlastního osobitého projevu. V rámci každé linky jsou představeni klíčoví autoři buď originální kresbou, tištěnými medii nebo konkrétními vydanými komiksy. Součástí výstavy jsou jak originální komiksové listy a ukázky z dobového tisku, tak i printy u digitálně tvořících současných autorů.

Václav Karel: Obrazy, ilustrace, pohádkový svět (do 29. ledna)

Vraťte se do dětství plného rytířů, draků, princezen a kouzel a navštivte jedinečnou výstavu pohádkových ilustrací. Západočeská galerie představuje ve výstavní síni „13“ malby a více než dvě desítky ilustrací významného českého ilustrátora Václava Karla. Známým se stal hlavně svou tvorbou v knize České pohádky, od jednoho z největších českých spisovatelů Karla Jaromíra Erbena.

 

 

 

Výstava – 180 let Prazdroje (do 24. února)

Letos v říjnu tomu bude 180 let, kdy sládek Josef Groll uvařil v novém Měšťanském pivovaru první várku ležáku Pilsner Urquell, který záhy dobyl celý svět. Plzeňské Pivovarské muzeum oslavuje mimořádné jubileum unikátní výstavou s názvem 180 let Prazdroje, která atraktivní formou zachycuje příběh pivovaru Plzeňský Prazdroj od počátku společných projektů plzeňských právovárečných měšťanů až po současnost. Návštěvníci si mohou na jednom místě prohlédnout to nejcennější a nejzajímavější ze všech osmnácti dekád pivovaru.

Čarovný svět vějířů (do 26. února)

Hlavní budova Západočeského muzea v Plzni připravila novou expozici Čarovný svět vějířů. Soubor 80 historických předmětů vám dohromady představí vějíř z několika úhlů pohledu. Na výstavě, která je určená spíše dámám uvidíte vějíř nejen jako módní doplněk, ale i jeho historický vývoj. Kromě péřových, i jiných vějířů v různobarevných variantách zde je i několik ukázek patentových konstrukcí z druhé poloviny 19. století. Exponáty doplňují další nezbytné dámské doplňky jako kabelky, taneční pořádky, toaletní potřeby, jehlice do klobouků nebo pudřenky.

Epocha salonů. České salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna (1870–1914) (28. září – 5. března)

Ve výstavní síni Masné krámy najdete novou výstavu, která představuje české salonní umění v jeho evropském rozměru se snahou prezentovat i díla největších hvězd evropského salonního umění. Proto nebudou chybět např. Jean-Léon Gérôme, Hans Makart, Jan Matejko, Mihály Munkácsy, či Walter Crane a další. Časové ohraničení lety 1870-1914 zahrnuje období, kdy bylo salonní umění na vrcholu své obliby, ale i jeho pozdní, závěrečnou fázi, kdy už bylo konfrontováno s nastupující modernou a novými nároky na výstavní provoz.