Aktuální výstavy

V Plzni působí celá řada uměleckých škol. Při Západočeské univerzitě vznikla Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, kde působí řada českých umělců. To všechno se promítá i v množství galerií, které tu najdete. Většina z nich se nachází v centru města. Mezi nejvýznamnější patří Západočeská galerie, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky a Galerie Ladislava Sutnara. Zajímavé výstavy pro široké publikum pořádá také Západočeské muzeum či DEPO2015. Podívejte se na náš přehled aktuálních výstav v galeriích a muzeích města Plzně.Plzeňský salón (do 27. července)

Výstavu Plzeňský salón, letos s podtitulem Pedagogové a žáci uměleckých škol, navštivte v Novém divadle ve foyer Nové scény. Uvidíte velká plátna studentů a pedagogů, kteří se sdružují kolem projektu Figurama. Ta se zabývá ztvárněním lidského těla. Práce renomovaných umělců i mladých začínajících umělců se vyznačují vírou v předávání a pěstování tradičních technik. Výstavu navštivte vždy od úterý do neděle v čase od 15 do 18 hodin.

Wallz no.4 (do 15. srpna)

Doprovodnou výstavu čtvrtého ročníku street artového festivalu Wallz navštivte až do 15. srpna v DEPO2015. Kromě ateliérové tvorby světových graffiti umělců uvidíte i díla, která vytvořili přímo na místě v galerijních prostorech depa. Díla z letošního ročníku festivalu si také můžete prohlédnout na několika místech ve městě. Mapu plzeňského streetartu najdete zde.

Eva Hubatová: Fotoinformel (do 20. srpna)

Tvorbu plzeňské fotografky, výtvarnice, ilustrátorky a členky Unie výtvarných umělců Plzeň Evy Hubatové si prohlédněte ve výstavní síni “13” v Západočeské galerii v Plzni. Seznámíte se s autorskou výtvarnou technikou nazvanou fotoinformel, pro kterou získala umělkyně i ochrannou známku. Retrospektivní výstava zahrnuje jak její volnou tvorbu, tak i díla vycházející ze spolupráce s plzeňskými literáty a skladateli.

Travel (do 28. srpna)

Umělecká díla a projekty pedagogů, absolventů a studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na téma cestování si do 28. srpna prohlédněte v Galerii města Plzně. Zhlédnete díla ateliérů malby, fotografie, ilustrace, grafického designu, interaktivního designu, sochařství, multimédia, nových médií i animace. Téma cestování je bohatým zdrojem inspirace. Ať cestujete na dovolenou, za prací anebo jste nuceni cestovat kvůli nebezpečí, bývá to zážitek, na který mnohdy vzpomínáte celý život.

Zlaté časy. Umění doby fin de siècle ze sbírek ZČG (do 3. září)

To nejlepší z českého umění doby fin de siècle, jak se nazývá období přelomu 19. a 20. století, si prohlédněte v galerii Masné krámy. Tato doba patří k velmi bouřlivým a dynamickým etapám ve vývoji výtvarného umění. Byla to doba, kdy se objevovala úplně nová témata a vznikaly nové umělecké směry jako symbolismus, secese anebo impresionismus. Západočeská galerie v Plzni má ve svých sbírkách cenná díla umělců té doby, jakými byli například Alfons Mucha, Vojtěch Hynais, Václav Brožík, Luděk Marold, Maxmilián Pirner, Jan Preisler, František Kupka, nebo Max Švabinský.

S časem pod kůží. Tomáš Císařovský – Bohdan Holomíček (do 1. října)

Fotografie Bohdana Holomníčka a obrazy malíře Tomáše Cisařovského jsou k vidění ve výstavní síni “13” Západočeské galerie v Plzni do 1. října. Společná výstava je dokumentem dvou umělců i kamarádů uplynulých dob. Každý z nich život a společenské okolnosti vnímal jinak, přesto se v jednom tématu střetávají a tím je osobnost Václava Havla.

Fascinace Santinim (do 29. října)

Jan Blažej Santini-Aichel byl český barokní architekt, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Jeho dílo můžete vidět například v Proboštství Mariánská Týnice anebo v klášterním konventu v Plasích. Západočeské muzeum v Plzni si připomene letošní 300. výročí úmrtí tohoto geniálního umělce. Výstava v letním refektáři Muzea církevního umění představí inspirace Santinim ve šperkařské tvorbě dvou absolventek Západočeské univerzity v Plzni, Miroslavy Veselé a Veroniky Gocové Pouzarové, a také současných studentů ateliéru Kov a šperk FDU LS ZČU v Plzni. Doprovodné akce výstavy pak ukáží jak Santini fascinoval tvůrce v jiných uměleckých oblastech.

Bezobratlí kolem nás (do 3. března 2024)

Do světa čmeláků, brouků, motýlu a dalšího hmyzu vás zavede výstava Bezobratlí kolem nás v Západočeském muzeu v Plzni. Kromě entomologických sbírek zde uvidíte i živé exempláře. Dozvíte se, že v akváriu můžete chovat například i vodní brouky, podíváte se do hnízda čmeláků anebo se naučíte, jak vyrobit hmyzí domek. Pro nejmenší návštěvníky je připraven dětský koutek, kde si mohou kreslit, zahrát pexeso či složit puzzle.