Aktuální výstavy

V Plzni působí celá řada uměleckých škol. Při Západočeské univerzitě vznikla Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara, kde působí řada českých umělců. To všechno se promítá i v množství galerií, které tu najdete. Většina z nich se nachází v centru města. Mezi nejvýznamnější patří Západočeská galerie, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky a Galerie Ladislava Sutnara. Zajímavé výstavy pro široké publikum pořádá také Západočeské muzeum či DEPO2015. Podívejte se na náš přehled aktuálních výstav v galeriích a muzeích města Plzně.Výstava Svatba u broučků (od 26. května)

Do Muzea loutek můžete vyrazit na Svatbu u Broučků – zrestaurované dioráma s 57 loutkami, které vytvořil 27letý Jiří Trnka podle knižní předlohy Jana Karafiáta v roce 1939 pro Světovou výstavu v New Yorku. Děti si tu mohou vyzkoušet také samoobslužnou výtvarnou dílnu Špion u Broučků.

Výstava Já a oni. Jedinec a společenství v umění 19. století (do 26. září)

Výstava v Západočeské galerii ukazuje na vybraných dílech vnímání umělcova „já“ jako subjektu a jako individua. V bohaté kolekci výtvarných děl budou k vidění například ta od Josefa Mánesa, Františka Bílka, Julia Mařáka, Maxe Pirnera, Jakuba Schikanedra nebo Karla Hlaváčka, nechybí ani zahraniční autoři – Honoré Daumier a Francisco Goya.

Výstava Ozdoby dávné doby (do 28. září)

Vydejte se do Západočeského muzea na poutavou procházku tisíce let starými pravěkými ozdobami a jejich výrobními technologiemi. Vstupte do dávných časů a vyrobte si vlastní šperk. A pokud vyluštíte krátký kvíz, odnesete si i drobnou odměnu.

Výstava Plzeň pod zemí (do 30. září)

Výstava „Plzeň pod zemí“ v Pivovarském muzeu v Plzni přibližuje historii spletitého podzemního labyrintu, který svojí délkou 13 km tvoří jeden z největších komplexů podzemních prostor u nás.

Výstava Osvobození bez svobody (do 30. září)

V návštěvnickém centrum pivovaru Plzeňský Prazdroj můžete zajít na výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi a rozšířenou realitou. Interaktivní formou vás provede obdobím od osvobození Plzně po pád komunistického režimu.

Výstava Industrial Magic (do 30. září)

Na venkovní výstavě na nádvoří Plzeňského Prazdroje si prohlédnete industriální detaily z výrobní části pivovaru nafocené manželi Kocourkovými v rámci jejich projektu Industrial Magic.

Výstava Církevní rok pohledem loutek (do 31. října)

Výstava v Muzeu církevního umění představuje loutky, které jsou specifickým způsobem spojené s liturgickým církevním rokem. Můžete si zde prohlédnout loutky z masopustu, vítání jara, Velikonoc nebo Dušiček. Součástí výstavy je také tvořivý loutkový koutek, ve kterém si návštěvníci mohou vyrobit drobné loutky, masky nebo vybarvit originální omalovánky.

Výstava Pověsti a příběhy Františkánského kláštera v Plzni (do 31. října)

Františkánský klášter patří mezi nejvýznamnější památky Plzně a tím v minulosti přitahoval pozornost sběratelů pověstí a zajímavých příběhů. Vyražte sem na výstavu, která tyto zajímavé pověsti mapuje.

Výstava Aviatika v české vizuální kultuře 1783 – 1957 (do 16. ledna)

Do Západočeské galerie v Plzni ve výstavní síni Masné krámy můžete zajít na výstavu věnovanou aviatice. Létání, let, vzduchoplavba má bohaté dějiny, ale také nespočet obrazových forem a významů. Přijďte se inspirovat ikonickými díly českého výtvarného umění, malbami Jindřicha Štyrského, Josefa Čapka, Kamila Lhotáka, Bohumíra Matala nebo moderními sochařskými alegoriemi Josefa Štursy, Jaroslava Horejce a Zdeňka Pešánka.