Aktuální výstavy

V Plzni působí celá řada uměleckých škol. Při Západočeské univerzitě vznikla Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara, kde působí řada českých umělců. To všechno se promítá i v množství galerií, které tu najdete. Většina z nich se nachází v centru města. Mezi nejvýznamnější patří Západočeská galerie, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky a Galerie Ladislava Sutnara. Zajímavé výstavy pro široké publikum pořádá také Západočeské muzeum či DEPO2015. Podívejte se na náš přehled aktuálních výstav v galeriích a muzeích města Plzně.Hranice: Čas (do 23. prosince)

Vyrazte do Galerie Ladislava Sutnara na desáté mezinárodní fotografické symposium, kde se vám představí práce fotografů, jejichž snímky stojí rozhodně za pozornost. Letošním námětem je čas, který pro svou nehmatatelnost, všeobecnou závaznost i nemožnost mu uniknout inspiroval již mnoho umělců, filozofů či spisovatelů.

Výstava Bohumil Bimba Konečný. Nově ve sbírce Západočeské galerie (prodloužena do 2. ledna)

Západočeská galerie představí průřez tvorbou plzeňského rodáka, malíře, kreslíře a ilustrátora Bohumila Bimby Konečného. Jeho dílo je zajímavé jak umělecky, tak z historického hlediska. K vidění je více než 40 exponátů (ilustrace pro časopisy i romány, ukázky z reklamní tvorby nebo komiks).

Výstava CAN/VAS (do 16. ledna)

Vyrazte se podívat na výstavu moderní formy umění v podobě Graffiti, kterou najdete ve výstavní síni Galerie města Plzně. Představí se vám zde výběrová sestava prací několika zásadních autorů, kteří se během let vyprofilovali v rámci pražské graffiti komunity. Jejich výtvarné přístupy se sice odlišují, ale navzájem je spojuje originalita, komunitní respekt a především skutečnost, že se jim podařilo překročit hranice mezi ulicí a galerijním prostorem.

Výstava Aviatika v české vizuální kultuře 1783 – 1957 (do 16. ledna)

Do Západočeské galerie v Plzni ve výstavní síni Masné krámy můžete zajít na výstavu věnovanou aviatice. Létání, let, vzduchoplavba má bohaté dějiny, ale také nespočet obrazových forem a významů. Přijďte se inspirovat ikonickými díly českého výtvarného umění, malbami Jindřicha Štyrského, Josefa Čapka, Kamila Lhotáka, Bohumíra Matala nebo moderními sochařskými alegoriemi Josefa Štursy, Jaroslava Horejce a Zdeňka Pešánka.

Josef Sudek – Jakub Špaňhel: Zažít zjevení (do 6. února)

Západočeská galerie v Plzni ve výstavní síni „13“ aktuálně vystavuje díla dvou významných autorů Josefa Sudka a Jakuba Špaňhela. Každý z nich se pohybuje v jiném čase a v jiném médiu, nicméně je pojí jedno silné téma – pražská katedrála sv. Víta, tedy místo, které je intenzivně spjaté s dějinami naší země. Ani jeden z umělců dóm „nepopisuje“, oba se snaží o nalezení nadčasového, obecnějšího zobrazení, které by v sobě shrnulo všechno to, co katedrála sv. Víta znamená.

Kdo vyšíval, nehřešil. Liturgické textilie od českých šlechtičen (do 27. února)

Západočeském muzeum nabízí nespočet zajímavých stálých expozic, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ale od 5. listopadu můžete navštívit vůbec první pořádanou výstavu liturgických oděvů v České republice, která se soustředí na rukodělné práce českých šlechtičen. Vystavená díla pocházejí i od několika generací panovnické rodiny Habsburků. K vidění je 36 kasulí, dva pluviály, 1 dalmatika a dvoje šatičky na sošku Panny Marie Svatohorské.