Aktuální výstavy

V Plzni působí celá řada uměleckých škol. Při Západočeské univerzitě vznikla Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara, kde působí řada českých umělců. To všechno se promítá i v množství galerií, které tu najdete. Většina z nich se nachází v centru města. Mezi nejvýznamnější patří Západočeská galerie, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky a Galerie Ladislava Sutnara. Zajímavé výstavy pro široké publikum pořádá také Západočeské muzeum či DEPO2015. Podívejte se na náš přehled aktuálních výstav v galeriích a muzeích města Plzně.Dílo a proměna umělecké scény (do 29. května)

Výstavní síň „13“ Západočeské galerie v Plzni nabídne v rámci festivalu Smetanovských dnů výstavu zaměřenou na aktuální téma – Plzeňský mezioborový sympozium k problematice 19. století. Cílem je představit umělecká díla, která ve své době způsobila nebo měla způsobit proměnu estetických i morálních kvalit domácí, rakousko-česko-německé umělecké scény 19. století. Koncepce výstavy vychází nejen z výzkumu výstav pořádaných v zemích koruny české ca. v letech 1824–1914, kde taková jednotlivá díla často rezonovala, ale také z aktuálního poznání reforem výtvarných akademií, často spojujících nový program s jedním konkrétním, v zahraničí vystaveným a diskutovaným dílem.

Umělci pro Ukrajinu (do 29. května)

Prodejní benefiční výstavu Umělci pro Ukrajinu lze navštívit v Galerii Jiřího Trnky, kde si v průběhu celého května bude možno zakoupit vystavená díla. Veškerý zisk z prodeje vystavených děl poputuje na finanční sbírku Červeného kříže na pomoc Ukrajině. Do výstavy se zapojilo přes 20 umělců, pedagogů, designérů, a i několik studentů ze Střední umělecko-průmyslové školy Zámeček.

Poznejte industriální bohatství plzeňského regionu (do 2. června)

Poznejte s Industry Open industriální zajímavosti Plzně a regionu na výstavě v mázhauzu plzeňské radnice. Můžete zde načerpat inspiraci pro vaše letní putování za historií i současností průmyslu na Plzeňsku, na Šumavě a dalších místech Plzeňského kraje. Výstava představí stezku Industry Open, kde se seznámíte se s vybranými místy, prohlédnete si vystavené exponáty a domů si odnesete průvodce industriálem Plzeňského kraje, který vás bude doprovázet třeba už tohle léto na toulkách po industriálních zákoutích našeho regionu.

Tomáš Predka – PRISMA | West Point – SÓLO (do 5. června)

West Point je výběrový projekt malířů střední generace, jejichž tvorbu pomáhalo formovat prostředí Plzně. V Galerii města Plzně se představí autor Tomáš Predka, známý již z loňské skupinové výstavy, který tentokrát bude představen v samostatném projektu. Výstava je především příležitostí pro mladé autory, jejímž hlavním cílem je mapovat a objevovat nové autory na plzeňské scéně a nadále sledovat jejich další umělecký vývoj po absolvování vysoké umělecké školy.

TO OKOLO. Výstava studentů Kurta Gebauera (do 29. června)

V galerii Evropského domu je aktuálně k vidění výstava katedry výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické. Studenti se prostřednictvím ní zabývají kultivováním veřejného prostoru v místě svého bydliště, a jsou tak vedeni k tvořivému vnímání místa, ve kterém žijí. Jejich snahou je také objevený potenciál zvoleného místa rozvinout návrhem objektů, tvarováním terénu a funkčními detaily. Výstava představí velmi originální návrhy, včetně několika realizací. Vše s cílem kultivovat veřejný prostor, předávat kulturní dědictví, podpořit kulturní vzdělávání v Plzni i rozvinout tento obor na pedagogických fakultách.

 

Interaktivní expozice Malý princ (do 7. července)

Interaktivní výstava s rozšířenou realitou Malý princ známé výtvarnice Elišky Podzimkové se po úspěchu u nás i za hranicemi přesouvá do plzeňské Papírny. Expozici provází fotografie pořízené na Islandu, do nichž autorka známá po celém světě dokreslila ilustrace na motivy knihy Malý princ. Rozpohybovaného Malého prince společně s liškou si budete moci prohlédnout prostřednictvím aplikace, kterou lze bezplatně stáhnout do každého chytrého telefonu.

Michal Cihlář – Zátiší s hozenou rukavicí (do 28. srpna)

Západočeská galerie v Plzni aktuálně zve návštěvníky do výstavní síně Masné krámy na výstavu známého grafika Michala Cihláře, který je považován za průkopnickou osobnost českého moderního linorytu. Jak sám autor říká, jeho výstava je o ztišení, opomíjeném realismu a v neposlední řadě i o návratu k tradičnímu zobrazení. Pro názornost jsou zde vedle vystavených stěžejních grafických listů vystaveny i jejich linorytové matrice. Při návštěvě galerie tak nenápadně návštěvníci nahlédnou nejen do pracovních postupů, ale i do umělcova zázemí.

Interaktivní expozice Vzhůru do oblak (do 31. srpna)

V kulturním prostoru DEPO2015  momentálně najdete interaktivní zážitkovou expozici Vzhůru do oblak, která vás přenese do světa mýtů a pohádek, létání, a dokonce i fyzikálních zákonů. Vydáte se skrze ni společně se svými dětmi na cestu od počátků létání, přes inspiraci u létajících zvířat a rostlin až po etické otázky a ekologické dopady dnešní podoby létání. Nakouknete do přírodní laboratoře, vypustíte si vlastnoručně vyrobenou raketu, nebo si vyzkoušíte jaké to je, když vám narostou křídla.

Trojí život středověké keramiky  (do 25. září)

Aktuální výstava v Západočeském muzeu se snaží zachytit vývoj středověké keramiky ve všech etapách, počínaje jejím zrodem v hrnčířské dílně až přes její uplatnění v domácnosti. Pro malé návštěvníky je připravena v rámci výstavy dětská dílna, která jim umožní vyzkoušet si práci středověkého hrnčíře, novodobého archeologa nebo muzejního restaurátora. Na výstavě bude k vidění i reprezentativní výběr keramické produkce čtyř královských měst – Brna, Plzně, Jihlavy a Českých Budějovic.

Výstava „Jak vznikal trabant“ (do 31. října)

Muzeum Lobzy – Příběhy dvoutaktů nově rozšířilo expozici o další pozoruhodný exponát. Návštěvníkům představí unikátní vozidlo T601 sestavené z náhradních dílů, které vzniklo 30 let od ukončení jeho výroby. S novým přírůstkem expozici doplní výstava fotografií „Jak vznikal trabant“. Soubor unikátních snímků z přelomu 50. a 60. let, přibližující prostředí výrobního závodu ve Zwickau.