Aktuální výstavy

V Plzni působí celá řada uměleckých škol. Při Západočeské univerzitě vznikla Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, kde působí řada českých umělců. To všechno se promítá i v množství galerií, které tu najdete. Většina z nich se nachází v centru města. Mezi nejvýznamnější patří Západočeská galerie, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky a Galerie Ladislava Sutnara. Zajímavé výstavy pro široké publikum pořádá také Západočeské muzeum či DEPO2015. Podívejte se na náš přehled aktuálních výstav v galeriích a muzeích města Plzně.Dardanella: „Planetarium“ (do 2. dubna)

V kreativní zóně DEPO2015 můžete navštívit autorskou výstavu věnovanou vztahu vesmíru a člověka. Autorka pod uměleckým pseudonymem Dardanella představí ve výstavním prostoru fakulty GAFA své barevné linoryty. Vstup je zdarma a otevřeno je každý den od 10 do 18 hodin.

Karty v umění – umění v kartách (od 23. března do 24.dubna)

Hrací karty patří k hostincům stejně jako pivo. Mariáš, bulku a prší zná každý správný štamgast. V Pivovarském muzeu zhlédnete výstavu, kde uvidíte hrací karty z dob minulých, ale i ty současné. Mezi ty velmi zajímavé patří například ručně malované legionářské karty z doby 1. světové války. Dále se výstava věnuje karetním hrám, které si tu i sami můžete zahrát. Uvidíte obrazy s motivy karbaníků v hospodách, pivní korbele s motivem karet a mnoho dalších výjimečných předmětů. Vstup na výstavu je součástí vstupenky do Pivovarského muzea.

Kateřina Bartůňková – The Restless Season (do 7. května)

Zajímavou tvorbu studentky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Kateřiny Bartůňkové navštivte v kulturním prostoru Moving Station. V jejích obrazech uvidíte netradiční kompozici, výjevy a zážitky z běžných dnů, ale i autorčinu fantazii a sny. Jinotaje i symboly vás donutí nad těmito díly přemýšlet. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin.

Umění předlouhého století a paměť lidské chůze (do 21. května)

Uměleckou tvorbu týkající se lidského pohybu v prostoru, zaměřenou hlavně na lidskou chůzi, navštivte v Západočeské galerii v Plzni ve výstavní síni „13“. Uvidíte obrazy, kresby, grafiky, fotografie, menší prostorové objekty i videa s motivy cestování, procházek, výletů, potulek, chůze městem anebo ulice s důrazem na chodníky. Díla F. X. Procházky, Františka Tkadlíka, Josefa Navrátila, Karla Postla, Adrieny Šimotové a dalších představí téma lidského pohybu v umění od 19. století až po současnost.

Identita Západočeské galerie v Plzni (do 21. května)

Práce studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, které vznikly ve spolupráci se Západočeskou galerií si prohlédnete v přednáškovém sálu výstavní síně „13“. Uvidíte zde jak by mohl vypadat nový vizuální styl ZČG včetně reklamních předmětů, katalogů a tiskovin. Studenti magisterského studia toto téma zpracovávali v průběhu letního semestru a jejich nápady měly veřejnost informovat o stavbě nové budovy galerie. Stavba se nakonec neuskuteční, ale i tak jsou práce natolik povedené, že si je můžete prohlédnout.