Aktuální výstavy

V Plzni působí celá řada uměleckých škol. Při Západočeské univerzitě vznikla Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara, kde působí řada českých umělců. To všechno se promítá i v množství galerií, které tu najdete. Většina z nich se nachází v centru města. Mezi nejvýznamnější patří Západočeská galerie, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky a Galerie Ladislava Sutnara. Zajímavé výstavy pro široké publikum pořádá také Západočeské muzeum či DEPO2015. Podívejte se na náš přehled aktuálních výstav v galeriích a muzeích města Plzně.Výstava Svatba u broučků (od 26. května)

Do Muzea loutek můžete vyrazit na Svatbu u Broučků – zrestaurované dioráma s 57 loutkami, které vytvořil 27letý Jiří Trnka podle knižní předlohy Jana Karafiáta v roce 1939 pro Světovou výstavu v New Yorku. Děti si tu mohou vyzkoušet také samoobslužnou výtvarnou dílnu Špion u Broučků.

Výstava Od daguerrotypie k digitálu. Příběhy plzeňských fotografů (do 20. června)

Výstava v Západočeském muzeu se zaměřuje na individualitu fotografa 19. století prostřednictvím jeho vidění skutečnosti a jeho následovníků. Věnuje se rovněž tématu vzniku fenoménu fotografie a jejích předchůdců v návaznosti na fotografické ateliéry v Plzni v 19. století.

Výstava Ondřej Vyhnánek: ANIMA (do 30. června)

DEPO2015 najdete autorskou výstavu Ondřeje Vyhnálka aka X-Doga s názvem Anima. V jeho originálním stylu nejen malby, ale také plastiky můžeme vnímat vlivy komiksu, světa superhrdinů, pop-artu či naivního umění.

Výstava Vizuální smog (do 30. června)

Výstava pořádaná Vizuální smog v Šafaříkových přibližuje veřejnosti dnes stále silněji rezonující téma vizuálního smogu ve veřejném prostoru. Výstava je venkovní a přístupná kdykoliv během dne.

Výstava Ateliéru Designu nábytku a interiéru (do 10. července)

Nenechte si ujít výstavu v Galerii Ladislava Sutnara, která vás provede novinkami ze světa nábytku a interiérových doplňků. Vystavená díla jsou výběrem z loňských klauzurních prací až po letošní práce bakalářské.

Výstava Polské muraly (do 14. července)

Plzeňský fotograf Michal Poustka na výstavě v DEPO2015 představuje své fotografie polských muralů, tedy velkoformátových maleb na domech.

Výstava WALLZ no. 2 (do 25. července)

Výstava WALLZ no. 2 v DEPO2015 představuje výběr ateliérové tvorby i přímé umělecké zásahy do výstavního prostoru od umělců, kteří se zúčastnili druhého ročníku festivalu street artového umění v Plzni WALLZ.

Výstava Osvobození bez svobody (do 6. srpna)

V návštěvnickém centrum pivovaru Plzeňský Prazdroj můžete zajít na výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi a rozšířenou realitou. Interaktivní formou vás provede obdobím od osvobození Plzně po pád komunistického režimu.

Výstava Michal Škoda – Prostory nevyslovitelnosti (do 29. srpna)

Výstava v Galerii města Plzně představuje tvorbu českého umělce Michala Škody, s důrazem na kresbu, která je jedním z pilířů Škodovy tvorby posledních let. Prohlédnout si zde můžete kolekci jeho velkoformátových i menších prací.

Výstava Peter Demek – Status/Stretch (do 29. srpna)

Název výstavy Petra Demeka v Galerii města Plzně Stretch odkazuje na strečové napínací objekty, barevné „pruženky“ ze syntetického materiálu, které jsou v přítmí galerijního suterénu nataženy do různých obrazců, linek a prostorových kreseb.

Výstava Já a oni. Jedinec a společenství v umění 19. století (do 26. září)

Výstava v Západočeské galerii ukazuje na vybraných dílech vnímání umělcova „já“ jako subjektu a jako individua. V bohaté kolekci výtvarných děl budou k vidění například ta od Josefa Mánesa, Františka Bílka, Julia Mařáka, Maxe Pirnera, Jakuba Schikanedra nebo Karla Hlaváčka, nechybí ani zahraniční autoři – Honoré Daumier a Francisco Goya.

Výstava Ozdoby dávné doby (do 28. září)

Vydejte se do Západočeského muzea na poutavou procházku tisíce let starými pravěkými ozdobami a jejich výrobními technologiemi. Vstupte do dávných časů a vyrobte si vlastní šperk. A pokud vyluštíte krátký kvíz, odnesete si i drobnou odměnu.

Výstava Církevní rok pohledem loutek (do 31. října)

Výstava v Muzeu církevního umění představuje loutky, které jsou specifickým způsobem spojené s liturgickým církevním rokem. Můžete si zde prohlédnout loutky z masopustu, vítání jara, Velikonoc nebo Dušiček. Součástí výstavy je také tvořivý loutkový koutek, ve kterém si návštěvníci mohou vyrobit drobné loutky, masky nebo vybarvit originální omalovánky.

Výstava Pověsti a příběhy Františkánského kláštera v Plzni (do 31. října)

Františkánský klášter patří mezi nejvýznamnější památky Plzně a tím v minulosti přitahoval pozornost sběratelů pověstí a zajímavých příběhů. Vyražte sem na výstavu, která tyto zajímavé pověsti mapuje.