Historický víkend

Jak to v Plzni asi vypadalo v dobách více či méně minulých, zažijete během Historického víkendu. Další ročník oblíbené akce nabídne pestrý třídenní program na několika scénách, takže se ani chvilku nudit nebudete. Těšit se můžete na velký folklórní a historický průvod, taneční a hudební vystoupení, dobový trh i příchod husitů, kteří budou bojovat o Plzeň. A pokud máte náladu se alespoň jednou ročně převléct za hejkala nebo bílou paní, můžete se vydat na tradiční sobotní večerní vejšlap strašidel.

Odkaz na akci

Historický víkend v Plzni patří mezi oblíbené akce pro celou rodinu.
09.06.2023 - 11.06.2023
Vstup je zdarma.

Kde to bude v Plzni žít?

Na náměstí Republiky budou hned dvě scény. Jedna hlavní a jedna vedlejší u Morového sloupu. Dětská scéna se letos přesouvá z Proluky do Mlýnské strouhy.

Vybíráme z programu:

Historický víkend odstartuje v pátek v 16:30 na hlavní scéně na náměstí Republiky. V 19 hodin se představí kejklíř Hubert a ve 20:30 vám středověký rock zahraje kapela Tempus.

V sobotu se bude konat program na náměstí Republiky od 10:00 do 22:10. V 11 a ve 13 hodin se na hlavní scéně představí hosté Mezinárodního folklórního festivalu CIOFF, ve 14 hodin se můžete zapojit do velkého historického a folklorního průvodu centrem města, který začíná v Křižíkových sadech. V 16 hodin budou husité bojovat o Plzeň a v 19:30 započne noční rej strašidel s hudební skupinou Strašlivá podívaná na kterou ve 20:45 naváže tradiční vejšlap plzeňských strašidel z náměstí Republiky, do kterého se můžete zapojit.

V neděli zahraje v 11:30 skupina Milvus a ve 12 hodin uvidíte šerm a tanec v podání plzeňských měšťanů a ve 13:30 vystoupí host Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF.

Na vedlejší scéně u Morového sloupu se můžete v pátek těšit na dobové stánky. V sobotu v 11:30 zde zahraje dobová kapela Turdus a ve 12:30 a v 17 hodin uvidíte Plzeňského kata. V neděli pak ve 12:30 zhlédnete šermířsko-divadelní představení v podání skupiny historického šermu Lorika.

V Mlýnské strouze se po celý víkend dětem představí život v dobovém táboře. V sobotu se děti mohou těšit na ukázku palných zbraní od 11 hodin, sokolnické ukázky od 16 hodin anebo dětskou ponožkovou bitvu, která začne v 18:30. V neděli vás v 11 hodin překvapí výstřel z děla. Děti se také mohou v sobotu i v neděli zúčastnit pohádkové cesty se startem na náměstí Republiky.

Trasa průvodů:

Velký historický a folklorní průvod centrem města

Sobota 10. 6. 2023, 14:00 – Křižíkovy sady – Dřevěná ulice – Západočeské Muzeum – U Branky – náměstí Republiky         

Tradiční vejšlap plzeňských strašidel

Sobota 10. 6. 2023, 20:45 – náměstí Republiky – Dřevěná ulice – Západočeské Muzeum – U Branky – náměstí Republiky

Po celý víkend můžete také navštívit plzeňské Muzeum strašidel, které je otevřené denně od 10 do 18 hodin, v sobotu až do 19 hodin.

Historický víkend v Plzni.

Historický víkend v Plzni.