21 novinek v Plzni v roce 2021

Na přelomu roku rekapitulujeme, dáváme si předsevzetí a těšíme se na vše nové. A také si zapisujeme do diářů, kam se vypravíme. Plzeň bude mít i letos co nabídnout, hned jak nám to situace dovolí. Na co se můžeme těšit?7 největších lákadel a úplných novinek

1. Znovuotevření katedrály sv. Bartoloměje s novou expozicí

Katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás bezpochyby patří k nejobdivovanějším dominantám západočeské metropole. V červnu letošního roku se gotický klenot opět otevře veřejnosti po náročné revitalizaci, a to i s novou půdní expozicí nad katedrálou, která je součástí vstupu na věž.

2. Otevření Selského dvora U Matoušů

Uprostřed plzeňského panelového sídliště Lochotín se zachoval kousek vesnické idyly, který se dočkal zasloužené rekonstrukce. Národní kulturní památka Selský dvůr U Matoušů dominuje Bolevecké návsi a návštěvníkům brzy ukáže, jak se žilo sedlákům v okolí Plzně.

3. Nový experimentální minipivovar Proud

Plzeň je městem piva, ve kterém tento zlatavý mok odjakživa tekl proudem. Nový experimentální minipivovar Proud sídlí v budově bývalé elektrárny na soutoku řek Mže a Radbuzy, v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj, a vaří opravdu dobrá piva. Plánují pravidelné prohlídky a do budoucna také vlastní výčep.

4. Otevření nového infocentra u Hlavního nádraží

Návštěvníci a turisté, kteří do Plzně přijedou vlakem, se od června budou moci zastavit v novém moderním infocentru s vyhlídkovou věží. Kromě infocentra vzniknou nově v lokalitě u nádraží také obchůdky a gastroprovozy. Chybět nebudou ani kryté stojany na kola a koloběžky a další potřebný mobiliář.

5. Nová Industriální stezka v DEPO2015

DEPO2015 láká na novou Industriální stezku, která návštěvníkům pomocí chytrých technologií představí velmi zajímavou historii areálu mezi Cukrovarskou a Presslovou ulicí, jež se začala psát před více než 150 lety. Otevřeno je již nyní v rámci otevírací doby DEPO2015. Součástí industriální stezky je nově také venkovní stopovací hra pro malé i velké detektivy.

6. Nová sportoviště

Bazén Slovany se postupně mění v moderní sportovní a relaxační prostor. Po novém dětském bazénu, vstupu a šatnách oblíbené zařízení v budoucnu doplní také parní kabiny či spojovací chodby mezi hlavním vstupem a novým dětským bazénem. Rekonstrukce se dočkal také víceúčelový sportovní areál Prokopávka, který na jaře nabídne kromě ubytování a restaurací také wellness nebo in-line dráhu.

7. Nové podniky

Spolek Bike Heart na podzim otevřel komunitní prostor pro cyklisty s osvěžovnou, infocentrem i stojanem pro vlastní servis kola. Součástí cyklistického centra na křižovatce hlavních plzeňských cyklotras u řeky Radbuzy je i útulná kavárna. Oblíbenou kavárnu Kafe Smetanka už nenajdeme ve Smetanově ulici, ale nepřišli jsme o ni. V tuto chvíli ji najdeme znovu otevřenou u parku Homolka na Slovanech. Do třetice se také těšíme na novou pivnici Bandaska nepomuckého pivovaru Zlatá kráva, která návštěvníkům otevře výdejní okénko 1.dubna.

7 novinek v kultuře, nové výstavy a expozice

8. Ozvěny roku Adolfa Loose – výstavy v Loosových interiérech v Plzni

Hned jakmile to situace umožní, uskuteční se ve třech Loosových interiérech v Plzni výstavy, které jsou připravovány ve spolupráci se studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ateliéry ilustrace a multimédií připravily novou originální instalaci v Loosově apartmánu pro Richarda Hirsche, studenti Ateliéru grafického designu vytvořili sérii prací inspirovaných osobou, životem a dílem architekta Adolfa Loose v Bytě Krausových a do třetice Ateliér fotografie na téma Adolf Loos citlivě doplní interiér bytu Voglových.

9. Nové exponáty v Patton Memorial Pilsen

V muzeu osvobození Plzně a západních Čech v Plzni budou v letošním roce k vidění nové exponáty vztahující se například k události ze 30. dubna 1945, kdy letec 1stLt. Virgil Paul Kirkham, pilot Thunderboltu P-47D, zahynul při plnění bojového úkolu v Zadní hoře mezi Trhanovem a Újezdem na Chodsku.

10. Výstava NAD SLUNCE KRÁSNĚJŠÍ.

Aktuální výstavu Západočeské galerie bohužel málokdo mohl v současné situaci navštívit, přestože dostala výjimku. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších výstav, kterou ZČG kdy připravila a představuje opravdové skvosty. V březnu na jeden týden zpřístupní originál Plzeňské Madony, nejvýznamnějšího uměleckého díla v Plzni.

11. Výstava Aviatika v české vizuální kultuře 1783–1957

Další velmi zajímavou výstavou Západočeské galerie, která stojí za pozornost, je Aviatika v české vizuální kultuře 1783–1957. Ve výstavní síni Masné krámy si od dubna můžete prohlédnout díla ztvárňující roky od prvního letu balonem až po vypuštění první kosmické sondy do vesmíru a mnohem víc.

12. Nové exponáty v leteckém muzeu AirPark Zruč

Největší soukromou leteckou expozici u nás doplní dva kanony, jeden ruský a druhý s největší pravděpodobností český. Těšit se můžeme i na nové letadlo, ale zatím neprozradíme jaké.

13. Novinky z Divadla J. K. Tyla

Divadlo J. K. Tyla na letošní rok plánuje spoustu zajímavých premiérových titulů, mezi nimi například Věc Makropulos, Postřižiny, My Fair Lady nebo Princeznu se zlatou hvězdou v podání DEKKADANCERS. Milovníci opery a nevšedních zážitků se mohou těšit na sedmý ročník oblíbené Noci s operou v lochotínském Amfiteátru, která tentokrát nabídne Verdiho Macbeth.

14. Oblíbené akce a festivaly

Loňský rok nebyl pro většinu větších akcí a oblíbených festivalů příznivý, a tak doufáme, že si ho letošní sezonou v Plzni vynahradíme. Pokud máte v ruce diář, začněte si dělat poznámky, už známe první termíny: 21. 5.: vyhlášení ankety Žebřík, 3. – 6. 6.: Metalfest, 18. 6. – 5. 9.: Industry Open, 25. 6.: Noc s operou, červen a červenec Divadelní léto pod plzeňským nebem, srpen: festival Na ulici, 15. – 23. 9.: Mezinárodní festival Divadlo, září: filmový festival Finále.

Zábava pro děti i dospělé

15. Interaktivní expozice Tajemný les

DEPO2015 už od roku 2015 pořádá oblíbený festival světla BLIK BLIK. V tomto roce místo klasického festivalu připravuje interaktivní světelnou expozici Tajuplný les, která návštěvníky zavede do pohádkového lesa plného tajemství, kouzel, imaginace, světelných her a efektů.

16. Nová expozice v Muzeu loutek

Už na konci února plánovalo Muzeum loutek v Plzni návštěvníkům představit novou expozici Jiřího Trnky se vzácným dioramatem Svatba u Broučků, ale možná se otevření lehce zpozdí. Loňskou novinkou je expozice Divadla Alfa ve druhém patře muzea, která je věnovaná Ivanu Nesvedovi. Soubor čtrnácti originálních exponátů mapuje loutkářskou tvorbu významného českého výtvarníka. Dalšími trumfy v rukávu oblíbeného muzea jsou nové výtvarné programy pro děti v Loutkářské dílně profesora Skupy.

17. Divadlo Alfa představí novou hru naživo

Divadlo Alfa hrálo během pandemie online a online také uvedlo svou novou hru, která je v mnoha ohledech výjimečná. Novinka Putování dobrého Hanse Böhma Evropou je inspirovaná skutečným příběhem německého mladíka z malé sudetské obce Holýšov a jeho putováním válečnou střední Evropou.

18. Nové expozice v ZOO Plzeň

V plzeňské ZOO, jedné z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás, se pořád něco děje. Pokud jste pravidelnými návštěvníky, jistě vyhlížíte novinky o to pečlivěji a určitě vám neunikl nový pavilon Zlaté rybky a ani čerstvě narozená mláďata. Zebry stepní nahradily po 46 letech zebry Chapmannovy, po téměř dvaceti letech dorazili jaci a vrátili se skunkové.

19. Nová expozice v Techmania Science Center

Plzeňská Techmania je experimentální stanicí pro zvídavé a v letošním roce představí novou „zastávku“.  Expoziční prostor v budově 3D Planetária se bude postupně měnit na novou expozici Kolonizace Marsu a návštěvníkům bude simulovat život v podpovrchové stanici na Marsu. Malou ochutnávku najdete tady.

20. Nová městská stopovačka

Turistické informační centrum na náměstí Republiky každoročně připravuje několik tematických prohlídek Plzní. Na podzim poprvé přichystalo také městskou stopovačku, která měla takový ohlas, že už připravuje další. Ta podzimní malým i velkým stopařům představila centrum města, ta letošní představí jeden z největších plzeňských fenoménů.

21. Proměna centrálního parku za Plazou
Na podzim tohoto roku se promění areál u řeky Mže za OC Plaza, kde na podzim vznikne skutečný centrální park. Zčásti bude jako doposud sloužit sportovním aktivitám, počítá se například s výstavbou inline dráhy, ale stane se i místem pro setkávání a kulturní programy. Pro ty bude určené nové velké dřevěné pódium.